Sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı konusunda bilgi ve risk tanılama düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge and risk diagnosis levels of child labor neglect and abuse in health workers
  1. Tez No: 536607
  2. Yazar: ŞADİYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocuk ihmal ve istismarı tüm toplumu etkileyen küresel bir sağlık sorunudur. Sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, tanılanması ve bildirimine ilişkin rolleri yerine getirebilmesi için, bilgi ve becerisinin yeterli ve güncel olması gerekir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının ihmal/istismar konusunda bilgi ve risk tanılama düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 03 Mart - 30 Temmuz 2017 tarih aralığında yapılmıştır. Araştırmanın evreni anılan hastanede görev yapan 633 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Çalışmada örneklem seçimi yapılmamış olup, çalışma verilerin toplanması sırasında izinli ya da raporlu olmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan toplam 346 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama aracı olarak, Uysal (1998) tarafından geliştirilen“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek-ÇİİBRTÖ”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmış, gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken normal dağılım gösteren değişkenlerde Student t testi, normal dağılım göstermeyenlerde ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 36,7± 8,0 ve ortalama çalışma yılı 14,2±8,8'dir. Çalışma gurubunun, %6,1'i Acil Tıp Teknisyeni (ATT) (n=21), % 9,3'ü sağlık memuru (n=32), %18,2'si hekim (n=63), %20,2'si ebe (n=70) ve %46,2'sini hemşire (n=160)'dir. Çalışmaya katılanların sadece %29,5'i mesleki yaşamında çocuk ihmali/istismarı ile karşılaştığını bildirmiş olup, %28,6'sı çocuk ihmali ve istismarı ile karşılaşma olasılığında bildirim yapmayacağını beyan etmiştir. Sağlık çalışanlarının ÇİİBRTÖ'den ortalama 2,4±0,3 puan aldığı, en yüksek puanları ihmal ve istismara yatkın çocukların özellikleri (2,8±0,5) alt boyutundan, en düşük puanları ise istismarın çocuk üzerindeki fiziksel belirtileri (2,1±0,4) alt boyutundan aldıkları belirlenmiştir. Ayrıca ölçek puanları meslek, mezuniyet öncesi ve hizmet içi eğitim alma ve istismarla karşılaşma durumu açısından anlamlı farklılık göstermektedir. Bu sonuçlar sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı konusunda bilgilerinin, mezuniyet öncesi ve hizmet içi eğitimlerle güncellenmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Child neglect and abuse is a global health problem affecting the whole society. In order for health professionals to fulfill their roles in prevention, diagnosis and reporting of child neglect and abuse, their knowledge and skills should be adequate and up-to-date. This study was conducted in a descriptive cross-sectional form to determine the attitudes and knowledge levels of health workers about child neglect and abuse. The study was carried out between 03 March - 30 July 2018 at Karabük University Training and Research Hospital. The population of the study consisted of 633 health workers working in the hospital. The study was conducted with a total of 346 healthcare workers who were not authorized to participate in the study and accepted to participate in the study. The data of the study were collected by using the questionnaire method, which was developed by Uysal (1998), by using the scale-ÇİİBRTÖ for the identification of symptoms and risks of child abuse and neglect. In the evaluation of the data, descriptive statistics were used, while the differences between the groups were examined, Student t test was used for the variables with normal distribution, and Mann Whitney U test was used for those who did not show normal distribution. The mean age of the healthcare workers participating in the study was 36.7 ± 8.0 and the average working year was 14.2 ± 8.8, and 6.1% of them were ATT (n = 21) and 9.3% (n = 32). 18.2% were physicians (n = 63), 20.2% were midwives (n = 70) and 46.2% were nurses(n=160). Only 29.5% of the participants reported that they encountered child neglect / abuse in their professional life, and 28.6% of them stated that they would not make any notification about the possibility of child neglect and abuse. The highest scores of the healthcare workers were 2.4 ± 0.3 points, the highest scores were neglected and the characteristics of the children predisposed to abuse (2.8 ± 0.5), the lowest scores were the physical symptoms of abuse on the child (2.1). ± 0,4). In addition, scale scores differ significantly in terms of occupation, pre-graduate and in-service training status, and abuse. These results suggest that health workers' knowledge of child neglect and abuse is insufficient and should be supported by pre-service and in-service training.