Non-alkolik steatohepatit tedavisinde n-asetil sistein kullanımı
N-acetyl sistein use in the treatment of non-alcoholic steatohepatitis
  1. Tez No: 536615
  2. Yazar: BİLGE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yağlı karaciğer (hepatosteatoz) terimi trigliseridlerin karaciğer ağırlığının %5' ini geçecek şekilde birikimidir. Hepatosteatoza inflamasyonun eşlik ettiği durumlar (mallory hyalin cisimcikleri, fibrozis ve sirozisin eşlik ettiği ya da etmediği) steatohepatit olarak tanımlanır. Uzun yıllardır mukolitik etkinliği nedeniyle solunum yolu hastalıklarında kullanılan, ancak antioksidan etkinliği bilinen N-Asetil Sisteinin (NAC) Non alkolik steatohepatit (NASH) tedavisinde etkin olabileği düşünülmektedir. Biz çalışmamızda, karaciğer sirozuna dönüşüm potansiyeli nedeniyle klinik olarak son dönem karaciğer yetmezliği riski altında bulunan bu grup hastaların tedavisinde, NAC'ın yerini belirlemek amacıyla, biokimyasal ve histopatolojik bulguları değerlendirdik. Çalışmamızda NASH' deki biokimyasal parametreler ve makroveziküler steatozis üzerine NAC'ın etkisi anlamlı bulunmuştur ve kesin etkilerinin belirlenebilmesi için, daha fazla sayıda vaka içeren, daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Fatty liver (hepatosteatosis) is the accumulation of triglycerides that exceeds 5% of the liver weight. Non-alcoholic steatohepatitis (NASH) is a liver disease characterized by macrovesicular steatosis, hepatocytenecrosis, inflammation, Mallory bodies, and fibrosis.N-acetylcysteine (NAC) which have an antioxidant effect can improve liver function in patients within on-alcoholic fatty liver disease. Material and methods: Twelve cases with hepatosteatosis detected in the abdominal ultrasonography were evaluated in this study. Results: In our study, we evaluated biochemstrical and histopathologic findings in the treatment of these group of patients who are clinically suspected of having end-stage liver failure due to the potential for conversion to liver cirrhosis in order to determine the effect of the NAC. Conclusion: The effect of NAC was found to be significant on the biochemical parameters and macrovessel steatosis in NASH. There is a need for longer periods of work with more cases in order to determine their exact impact.