Nonalkolik steatohepatit tedavisinde N-acetylcysteine
N-acetylcysteine in treatment of nonalcoholic steatohepatitis
- Tez No: 91740
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SONSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
20 ÖZET Nonalkolik steatohepatit (NASH) tüm dünyada yaygın olarak rastlanan bir karaciğer hastalığıdır. Hastalık çoğu zaman obezite, diyabet ve hiperlipidemi gibi metabolik bozukluklarla beraber bulunmaktadır. Hastalığın patogenezi hala belirsizlikler taşımaktadır. Ancak karaciğerde trigliserid sentezi ve sekresyonu arasındaki fizyolojik dengenin bozulması sonucunda geliştiği düşünülmektedir. NASH'in tedavisi konusunda kabul edilmiş görüş birliği yoktur. Obez hastalarda kilo kaybı önerilmektedir. Ursodeoxycholic acid ve gemfîbrozilin etkili olabileceğini bildiren çalışmalar da mevcuttur. Bu tez çalışmasında antioksidan etkili N-acetylcysteine'in NASH'li hastalarda tedavi edici değeri araştırılmıştır. 30 hasta randomize olarak iki gruba aynlmıştır. Tedavi grubundaki 15 hastaya 4 hafta boyunca N- acetylcysteine (600 mg/gün) verilmiş, kontrol grubundaki 15 hasta ise bu 4 hafta boyunca ilaçsız olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY Nonalcoholic steatohepatitis (NASH) is a frequent liver disease all around the world. The disease frequently coexists with metabolic disorders like obesity, diabetes and hyperlipidemia. There are still some uncertainties about the pathogenesis of the disease. However, it is thought that it develops as a result of the derangement of the physiological balance between triglyceride synthesis and secretion. There is no accepted consensus about the treatment of NASH. Weight loss is advised in obese patients. There are studies which report that ursodeoxycholic acid and gemfibrozil might be effective. In this thesis study, the therapeutic value of N-acetylcysteine which is an antioxidant was tested on patients with NASH. 30 patients were randomly divided into two groups. 15 patients in the study group were administered N-acetylcysteine (600 mg/day) for 4 weeks, 15 patients in the control group were followed during this 4 weeks without any treatment.