Isparta deresinin su kalitesinin fizikokimyasal parametrelere ve simuliidae faunasına göre belirlenmesi
The simuliidae fauna of Isparta stream and its relationship with water quality
- Tez No: 536614
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA TEKİN ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkçede“Siyah Sivrisinekler”anlamına gelen Simuliidae, İngilizce“Black fly, Blackflies ya da Buffalo gnats”, Almanca“Kriebelmücken”ve Rusça“Moshki”olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, Antarktika kıtası dışında dünyanın her yerinde yayılış gösteren Diptera takımının Nematocera alt takımı içerisinde yer alan Simuliidae familyasına ait üyelerin Isparta Deresi'ne ne kadar adapte olduğu ve hangi kesimlerinde ne yoğunlukta bulunduğu bazı fizikokimyasal parametrelerle ilişkilendirilerek belirlenmiştir. Isparta ili sınırları içerisinde bulunan Isparta Deresi, Karacaören-1 Baraj Gölü'ne dökülmektedir. Isparta Deresi üzerinde toplam 6 istasyon belirlenmiş ve mevsimsel olarak arazi çalışmaları yapılmıştır. Su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen değerleri arazide ve BOİ5 değerleri laboratuvarda ölçülmüştür. Amonyum, nitrit, nitrat ve klorür ölçümleri ise Isparta Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda yaptırılmıştır. Simuliidae familyasına ait örnekler bentik kepçesi ve pens yardımıyla toplanmış ve tür teşhisleri yapılmıştır. Yaz mevsiminde 2. istasyon kuru olduğu için ölçümler ve örneklemeler yapılamamıştır. Amonyum, nitrit, nitrat, klorür ve elektriksel iletkenlik değerlerinin 5. ve 6. İstasyonlarda, diğer istasyonlara göre yüksek olduğu saptanmıştır. Fizikokimyasal değerlere göre su kalite sınıfları değerlendirilirken YSKY kullanılmıştır. YSKY'ye göre 1., 2., 3. ve 4. istasyonların genellikle I. kalite sınıfında, 5. ve 6. istasyonların ise genellikle II. kalite sınıfında olduğu tespit edilmiştir. Simuliidae familyasına ait türler ile fizikokimyasal parametreler arasındaki pozitif ve negatif ilişkileri belirlemek için Pearson testi kullanılmış ve istatistiki anlamda önemli ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Saprobi indeksine göre, 5. ve 6. istasyonların beta-mezosaprobik, diğer istasyonların ise oligosaprobik olduğu tespit edilmiştir. Simuliidae familyasına ait Prosimulium, Metacnephia ve Simulium cinslerine rastlanmıştır. En fazla tür Simulium cinsinde görülmüştür. Bu çalışmada, Prosimulium rufipes, Prosimulium sp., Metacnephia sp., Simulium angustipes, S. auricoma, S. bezzii, S. costatum, S. ornatum, S. pseudequinum, S. trifasciatum, S. variegatum ve Simulium sp. taksonları belirlenmiştir. En baskın taksonun Simulium sp. olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada belirlenen taksonların istasyonlar açısından farklılığını ya da benzerliğini ortaya koymak için Sørensen benzerlik ve Margalef çeşitlilik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simuliidae, which means“Siyah Sivrisinekler”in Turkish, is known as Black fly, Blackflies or Buffalo gnats in English,“Kriebelmücken in German and ”Moshki" in Russian. In this study, members of the Simuliidae family in the Nematocera subset of Diptera, which is spread all over the world except Antarctica, were determined how much were adapted to the Isparta Stream and what density in which parts, by correlating with some physicochemical parameters. Isparta Stream is within the boundaries of the province of Isparta poured into Karacaören-1 Dam Lake. 6 stations were determined in Isparta Stream and seasonal studies were conducted. Water temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen values were measured in the field and BOD5 values were measured in the laboratory. Ammonium, nitrite, nitrate and chloride measurements were made in Isparta Public Health Laboratory. Specimens belonging to Simuliidae family were collected with benthic scoop and pens, and species were identified. Because of the second station was dry in summer, measurements and sampling could not be performed. Ammonium, nitrite, nitrate, chloride and electrical conductivity values were found to be higher in the 5th and 6th stations compared to the other stations. While evaluating the water classes according to the physicochemical values. YSKY was used According to the YSKY, the 1st, 2nd, 3rd and 4th stations were determined in the I. quality class as general, whereas the 5th and 6th stations are generally II. quality class. Pearson test was used to determine positive and negative relationships between species belonging to Simuliidae family and physicochemical parameters and statistically significant relationships were determined. According to the Saprobi index, the 5th and 6th stations were determined as beta-mesosaprobic and the other stations were oligosaprobic. Prosimulium, Metacnephia and Simulium genus belonging to Simuliidae family were found. Most species were found in the genus Simulium. In this study, Prosimulium rufipes, Prosimulium sp., Metacnephia sp., Simulium angustipes, S. auricoma, S. bezzii, S. costatum, S. ornatum, S. pseudequinum, S. trifasciatum, S. variegatum and Simulium sp. taxons were determined. The most dominant taxa was Simulium sp. Sørensen similarity and Margalef diversity analyzes were performed to determine the difference or similarity of taxons in terms of stations.