Yorgunluğa ilişkin verilen eğitimin pediatrik onkoloji hastalarının yorgunluk düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
The effects of applied education of related fatigue to fatigue level and quality of life in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 536626
  2. Yazar: ASLI AKDENİZ KUDUBEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: 7-12 yaş pediatrik onkoloji hastaları ve ebeveynlerine yorgunluğa ilişkin verilen eğitimin çocukların yorgunluk düzeyine ve yaşam kalitesine etkisini incelenmektir. Yöntem: Çalışma, girişim (n=40) ve kontrol grubu (n=40) olmak üzere toplam 80 kanserli çocuk ve ebeveyni ile yürütülmüştür. Girişim grubuna yorgunluğa ilişkin eğitim programı uygulanmıştır. Veriler girişim öncesi, girişim sonrası üçüncü ay ve altıncı ayda toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli t testi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This project aims to investigate the effect of education of related fatigue on fatigue level and quality of life in pediatric oncology patients Method: The study was conducted with a total of 80 children with cancer and parents; 40 in the intervention group and 40 in the control group. The intervention group was provided education of related fatigue. The data were collected before the intervention and in the third and sixth months after the education, and analyzed using the repetead measures MANOVA, one-wat repetead mesasures ANOVA, Bonferroni sdjusted paired t test, and the regression analyze.