Pediatri hemşirelerinin etik duyarlılığı ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between the ethical sensitivity and compassion fatique of pediatric nurses
  1. Tez No: 784038
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Pediatri hemşirelerinin bakım hizmeti verdikleri çocukların tedavi sürecinde, karşılaşılan etik sorunları tanıması ve sorunların çözümünde etik kararlar alabilme becerisine sahip olması etik duyarlılıklarının yüksek olmasını gerektirmektedir. Diğer taraftan çocuklara verilen bakım hizmeti sırasında hemşirelerin yaşadığı önemli duygulardan biri merhamettir. Hemşirelerin hissettiği merhamet duygusu zamanla ve süre uzadıkça negatif etki ve sonuçları olan merhamet yorgunluğuna dönüşebilmektedir. Bu çalışma ile pediatri hemşirelerinin etik duyarlılığı ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu amaç kapsamında etik duyarlılık ve merhamet yorgunluğunu etkileyen çeşitli faktörler ortaya konulmuştur. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışma, Kasım 2021 – Mayıs 2022 tarihleri arasında Çorum il ve ilçelerinde pediatri kliniklerinde çalışmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 110 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Ahlaki Duyarlılık Anketi (ADA)”ve“Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MY-KÖ)”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki sayısal verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız (İlişkisiz) Örneklemler T-Testi (Independent Samples T-Test), bağımsız ikiden fazla grup arasındaki sayısal verilerin karşılaştırılmasında Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way Anova), toplam puanlar arasındaki korelasyon analizi için Pearson Korelasyon Katsayısı testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Hemşirelerin pediatri kliniğinde çalışma yılı, çalışılan kurum, mesleğe yönelik sevgi, mesleğin isteyerek seçilmesine göre etik duyarlılık düzeyleri anlamlı farklılık göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The fact that Pediatric nurses distinguish the ethical problems encountered in the treatment process of the children they care for and have the ability to make ethical decisions by solving the problems requires high ethical sensitivity. On the other hand, one of the important emotions experienced by nurses during the care service given to children is compassion. The sense of compassion felt by nurses turns into compassion fatigue, which has negative effects and consequences over time. The aim of this study was to determine the relationship between the ethical sensitivity of Pediatric nurses and compassion fatigue. Within the scope of this purpose, various factors affecting ethical sensitivity and compassion fatigue have been revealed. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 110 Pediatric nurses in Çorum province and its districts between November 2021 and May 2022 and who agreed to participate in the study. Research data were collected with“Personal Information Form”,“Moral Sensitivity Questionnaire (MSQ)”and“Compassion Fatigue-Short Scale (CF-SC)”. The data were analyzed using the SPSS program. Independent Samples T-Test for comparing numerical data between two independent groups, One-Way Anova for comparing numerical data between more than two independent groups, Pearson Correlation for correlation analysis between total scores Coefficient test was used. Statistical significance was accepted as p0.05). Ethical sensitivity levels of nurses differ significantly according to the years of working in the pediatric clinic, the institution where they work, their love for the profession, and their willingness to choose the profession (p0.05).