Böbrek transplantasyonunda alıcı ve vericilerin ameliyat öncesi kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pre-operative anxiety levels of recipients and donors in renal transplantation
  1. Tez No: 536640
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma böbrek transplantasyonunda alıcı ve vericilerin ameliyat öncesi kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart 2018 – Haziran 2018 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir hastanenin böbrek transplantasyon servisinde 30 verici ve 30 alıcı üzerinde yapıldı. Verilerin toplanması için Kişisel Özellikler Formu ve Durumluluk Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışmada alıcıların yaşları 23-64 yaş arasında vericilerin yaşları 21-80 yaş arasında değişmektedir. Araştırmaya katılan alıcıların %40'ı kadın, %60'ı erkek vericilerin %33.3'ünü kadın, %66.7'sini erkek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate preoperative anxiety levels of donors and recipients in renal transplantation. Material and method: The research population consisted of 30 donors and 30 recipients in the renal transplantation unit of a private hospital between March 2018 and June 2018 in İstanbul. Personal characteristics form and state trait anxiety inventory were used for the data collection. Findings: In the study, the ages of the recipients range between 23 to 64 years and the ages of the donors range between 21 to 80 years. 40% of the recipients were female, while 60% were male and 33.3% of the donors were female, while 66.7% were male.