Ebelik ve hemşirelik öğrencilerinin gestasyonel diyabet ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of midwifery and nursing students' knowledge about gestational diabetes
  1. Tez No: 536642
  2. Yazar: AYŞENUR DERYAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma Ebelik ve Hemşirelik öğrencilerinin gestasyonel diyabet ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırma örneklemini; 2018-2019 Güz yarıyılında eğitim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 2-3 ve 4. sınıf Ebelik ve Hemşirelik öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verileri“ Öğrenci Bilgi Formu”ve“Gestasyonel Diyabet Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 21,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 21,47 ± 2,032 yaş olup, %82,9'unun kadın, %25,6'sı Sağlık Meslek Lisesi mezunudur. Öğrencileri Gestasyonel Diyabet Bilgi Formu puan ortalaması 12,99 ± 3,369' dur. Araştırmaya katılan öğrencilerin Gestasyonel Diyabet Bilgi Formu maddelerine en çok doğru yanıt verdikleri“Hipoglisemi durumunda terleme, titreme, çarpıntı veya huzursuzluk ortaya çıkar”maddesi olduğu tespit edilmiştir. En çok hatalı yanıt verdikleri maddenin ise“Açlık kan glukoz düzeyi 140 mg/dl üzerinde olması hiperglisemi olarak adlandırılır”maddesi olarak tespit edildi. Öğrencilerin en çok bilmediklerini ifade ettikleri maddeler“Gestasyonel diyabetin taraması olan OGTT'nin yapıldığı gebelik haftası 24-28. haftalardır”ve“Gebelikte sigara kullanımı HbA1c düzeyini yükseltebilir”maddeleri olarak tespit edildi. Sonuç: Öğrencilerin gestasyonel diyabet ile ilgili eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi, hasta eğitim programlarında güncel ve standartlara uygun bilgi sunulması konusunda öğrencilerin ve mezunların desteklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the level of knowledge of the Midwifery and Nursing students about gestational diabetes. Materials and Methods: This is a descriptive study. Research sample; Midwifery and Nursing students between the grades of 2-3 and 4 who are educated in the fall semester of 2018-2019 and agree to participate in the study are students. The data were collected with“ Student Information Form”and“ Gestational Diabetes Information Form”. Data were analyzed by using SPSS 21.0 package program. Results: The mean age of the students was 21.47 ± 2,032 years, 82,9% of them were women and 25,6% of them were graduates of health vocational high schools. The Gestational Diabetes Information Form score of the students is 12,99 ± 3,369. The most appropriate answer to the items of Gestational Diabetes Information Form was“In the case of hypoglycemia, sweating, tremors, palpitations or irritability ocur”have emerged as substances list. The most wrong item is“Fasting blood glucose levels above 140 mg / dl are called hyperglycemia”. The items that the students say that they do not know the most“The gestational week of OGTT, which is a screening of gestational diabetes, is 24-28. weeks ”and“Smoking during pregnancy may increase HbA1c levels”substances were determined. Conclusion: Students should be informed about the misconceptions related to gestational diabetes and their knowledge should be clarified.