Transaminaz yüksekliği olan çocuklarda etyolojik değerlendirme
Etiologic evaluation of the elevated transaminases in children
  1. Tez No: 536641
  2. Yazar: ASLIHAN SANRI
  3. Danışmanlar: DR. CEYDA TUNA KIRSAÇLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Transaminaz yüksekliği çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. Bu çalışmada transaminaz yüksekliği saptanan çocuklarda etyolojik nedenleri belirlemek, yaşa göre farklıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Hastanemiz gastroenteroloji polikliniğinde Ocak 2010-Ocak 2013 yılları arasında transaminaz yüksekliği saptanan 292 çocuk incelendi. Olguların yaş ortalaması 78,3±65,3 ay olup, %66,4'ü erkekti. En sık etyolojik neden yağlı karaciğer hastalığı (%25,7) iken diğerleri enfeksiyon hastalıkları (%15,7), ilaç ilişkili hepatotoksisite (%8,2), Wilson hastalığı (%3,4), herediter fruktoz intoleransı (%0,6), Pompe hastalığı (%0,4), musküler distrofi (%2,7), kolelitiyazis (%2), otoimmün hepatit (%1), hipotiroidi (%1) ve çölyak hastalığı (%0,6) idi. Yağlı karaciğer hastalığı en fazla obezite ile ilişkili olup bu çocukların %88'i obezdi.
Özet (Çeviri)
Hypertransaminasemia is one of the common problem in childhood. This study aims to determine the etiology of hypertransaminasemia and show the differences according to the age. Two hundred and nighty-two children who had raised transaminases during January 2010-January 2013 were evaluated at gastroenterology clinic of our hospital. The mean age was 78,3±65,3 months. Of the cases, %66,4 were male. Most common etiology was fatty liver (%25,7), the others were infectious diseases (%15,7), drug-induced hepatotoxicty (%8,2), Wilson disease (%3,4), hereditary fructose intolerance (%0,6), Pompe disease (%0,4), muscular dystrophy (%2,7), cholelithiasis (%2), autoimmune hepatitis (%1), hypothyroidism (%1) and celiac disease (%0,6). Fatty liver was related with obesity in most cases, % 88 of them were obese.