Farklı rekreatif etkinlikleri tercih eden üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Communication skills and life satisfaction of university students that choose different recreational activities
  1. Tez No: 536645
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZAVCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı rekreatif etkinlikleri tercih eden üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri ve yaşam doyumlarının incelenmesidir. Araştırmaya spor bilimleri fakültelerinde okuyan 562 kadın ve 1169 erkek olmak üzere toplam 1731 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilerin rekreatif tercihlerini ve sosyo demografik bilgilerini belirlemek üzere bir bilgi formu oluşturulmuştur. Yaşam doyumunu ölçmek için, Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen ve Dağlı ile Baysal (2016) 'ın Türkçeye uyarladığı yaşam doyumu ölçeği (YDÖ), iletişim becerilerini ölçmek için ise, Owen ve Bugay (2014) tarafından geliştirilen iletişim becerileri ölçeği (İBÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizine yönelik olarak SPSS 23 paket programından faydalanılmıştır. Rekreatif tercihlere ve sosyo demografik bilgilere yönelik betimsel analizler uygulanmıştır. Rekreatif tercihler kümeleme analiziyle gruplanmış ve yaşam doyumu ile iletişim becerileri karşılaştırılması için t testi ve Anova testi uygulanmıştır. Yaşam doyumu ve iletişim becerileri arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Tercih edilen rekreatif etkinlik türü ile iletişim becerileri karşılaştırmasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmuştur (Tablo: 3.6).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate communication skills and life satisfaction of university students who prefer different recreational activities. A total of 1731 students, including 562 women and 1169 boys, participated in the study as volunteers. An information form has been created to determine the students' recreational preferences and socio-demographic information. In order to measure life satisfaction, the life satisfaction scale developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted to Turkish by Dağlı and Baysal (2016), and the communication developed by Owen and Bugay (2014) to measure communication skills. skills scale was used. SPSS 23 package program was used to analyze the data obtained. Descriptive analyzes were applied to the descriptive preferences and socio demographic information. Recreational preferences were grouped by clustering analysis and t test and Anova test were applied to compare life satisfaction and communication skills. The relationship between life satisfaction and communication skills was investigated by pearson correlation analysis. A statistically significant difference was found in the comparison of the preferred recreational activity type and communication skills (Table: 3.6).