Cesàro toplanabilir iki katlı integraller için Tauber tipi koşullar
Tauberian conditions for Cesàro summable double integrals
- Tez No: 536660
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısaca toplanabilme metotları ve Tauber teorisinin tarihsel gelişim sürecinden bahsedilerek, tek katlı ve iki katlı integrallerde Cesàro toplanabilme alanında yapılan çalışmalar özetlenecektir. Aynı zamanda tezde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verilecektir. İkinci bölümde, ilk olarak tek katlı integrallerin Cesàro toplanabilirliği hakkında temel bilgiler verilecektir. Ardından iki katlı integrallerin toplanabilirliği için bazı temel tanım ve ifadeler verilerek (C; 1; 1) toplanabilme metodu için Tauber tipi koşullar ispatlanacaktır. Üçüncü bölümde, iki değişkenli fonksiyonlar için Cesàro toplanabilme kavramı tanıtılacak ve daha sonra bu kavram kullanılarak Tauber tipi koşullar ispatlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of three chapters. In the first chapter, briefly, summability methods and the historical developments of Tauberian theory will be mentioned and studies on the subject of Cesàro summability for single and double integrals will be summarized. Also, there will be given information about the studies which will be done in the thesis. In the second chapter, firstly there will be given some basic information about the Cesàro summability of single integrals. And then, for the Cesàro summability of double integrals, some defi nitions and notations will be given and Tauberian conditions will be proved for (C; 1; 1) summability methods. In the third chapter, the concept of Cesàro summability for two variable functions will be presented and moreover Tauberian conditions will be proved by using this concept.