Q-cesàro matrisi yardımıyla elde edilen hemen hemen yakınsak dizi uzayları
Almost convergent sequence spaces obtained using the q-cesàro matrix
  1. Tez No: 1008399
  2. Yazar: ABDULKADİR ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
q-analiz, klasik analizde yer alan birçok kavramın bir q parametresi aracılığıyla yeniden yorumlanmasına dayanan ve temelleri Euler'in çalışmalarına kadar uzanan önemli bir araştırma alanıdır. Bu yaklaşımın temelinde, bilinen sayı dizileri, fonksiyonlar ve operatörler için q-bağımlı genelleştirmeler oluşturmak ve elde edilen yapıların q→1 durumunda klasik biçimlerine dönüşmesini sağlamak yer almaktadır. Bu çalışmada, Cesàro dönüşümünün q-analiz çerçevesindeki karşılığı olan q Cesàro matrisi kullanılarak hemen hemen yakınsaklık teorisi kapsamında iki yeni dizi uzayı tanımlanmıştır. İlk aşamada, tanımlanan uzayların cebirsel özellikleri incelenmiş ve bunların Banach koordinat (BK) uzayı niteliği taşıdığı ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra, elde edilen yeni uzayların karşılık geldikleri klasik hemen hemen yakınsak dizi uzayları ile lineer olarak izomorf oldukları gösterilmiştir. Daha sonra, bu uzayların β- ve γ-dualleri belirlenmiş ve böylece ilgili uzayların fonksiyonel analize ilişkin yapısal özellikleri açıklığa kavuşturulmuştur. Elde edilen bulgular, hem toplanabilme yöntemleri teorisinin gelişimine katkı sunmakta hem de hemen hemen yakınsaklık kavramının q-analiz bağlamında genişletilmesine yönelik yeni sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
q-analysis is an important branch of analysis that is based on the reinterpretation of many concepts from classical analysis through a parameter q, with its origins tracing back to the works of Euler. The main objective of this approach is to construct q-dependent generalizations of known number sequences, functions, and operators, and to ensure that the resulting structures reduce to their classical counterparts as q→1. In this study, two new sequence spaces within the framework of almost convergence theory are introduced by means of the q-Cesàro matrix, which serves as the q-analogue of the classical Cesàro transformation. In the first stage, the algebraic properties of the newly defined spaces are investigated, and it is shown that they possess the structure of Banach coordinate (BK) spaces. Furthermore, it is established that these new spaces are linearly isomorphic to their corresponding classical almost convergent sequence spaces. Subsequently, the β- and γ-duals of these spaces are determined, thereby clarifying their structural properties from the perspective of functional analysis. The results obtained contribute both to the development of summability theory and to the extension of the concept of almost convergence within the framework of q-analysis.