Diyabetik ayak hastalığı gelişiminde etkili risk faktörlerinin belirlenmesi ve tedavi uyumunun diyabetik ayak hastalığı ile ilişkisinin incelenmesi
Determination of effective risk factors in diabetic foot disease development and the relationship between diabetic foot disease and treatment compliance
- Tez No: 536672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, diyabetik ayak hastalığı gelişiminde rol alan risk faktörlerinin belirlenmesi ve tedavi uyumunun diyabetik ayak hastalığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Temmuz 2018- Aralık 2018 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi, Endokrinoloji ve Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp polikliniklerine başvuran diyabetik ayak hastalığı bulunan ve hastanemize bağlı Bağlaraltı Eğitim ASM ve Dahiliye servisinde yatmakta olan diyabet hastaları üzerinde yapıldı. Çalışmaya 85 diyabetik ayak hastası ve 109 diyabetik ayak hastalığı bulunmayan Diyabetes Mellitus tanılı hasta kontrol grubu olarak katılmıştır. Çalışmamız analitik, vaka-kontrol çalışması niteliğindedir. Araştırmada hastaların sosyodemografik özelliklerinin, diyabet hakkındaki davranışlarının ve yara hakkında genel bilgilerin sorgulandığı bir anket formu, tedavi uyumlarını değerlendirmek adına Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the risk factors involved in the development of diabetic foot disease and examining the relationship between treatment compliance and diabetic foot disease. Methods: This study was carried out between July 2018 and December 2018 in 85 diabetic foot patients who applied to Orthopedics, Endocrinology and Underwater Medicine and Hyperbaric Medicine outpatient clinics of Bursa Yuksek Ihtisas Training & Research Hospital and 109 diabetic patients without diabetic foot disease who applied to Endocrinology and Family Medicine outpatient clinics. Our study is analytical, case-control study. In the study, sociodemographic characteristics of patients, their behavior about diabetes and general information about the diabetic foot disease were questioned and Morisky Medication Adherence Scale-8 was used to evaluate medication adherence.