Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görsel programlama dilinin (Scratch) programlama öğrenimine katkısına yönelik algıları ölçeğinin geliştirilmesi
Developing a scale for perceptions of information and communication technologies teachers about contributions of visual programming language (Scratch) to learn programming
- Tez No: 536685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ATEŞ ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Programlama öğretimini kolaylaştırmak için geliştirilen araçlardan biri olan Scratch, programlamaya yeni başlayanlara yönelik yaygın kullanılan blok tabanlı görsel programlama dilidir. Bununla birlikte, alanyazında bu dilin, programlama öğretimine katkısı konusunda bilişim teknolojileri (BT) öğretmenlerinin algılarına ilişkin yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmada BT öğretmenlerinin programlama öğretiminde Scratch'in katkısına yönelik algılarını Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli çerçevesinde ölçen bir ölçek geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın örnekleminde; MEB'e bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan ve dersinde Scratch programını kullanmış olan 265 BT öğretmeni yer almaktadır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, blok tabanlı görsel programlama dilinin (Scratch) programlama öğrenimine katkısına yönelik algı ölçeğinin (GPD-PÖK) son şekli 28 maddeden oluşmaktadır. GPD-PÖK ölçeğinin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı ise 0.97'dir. Programlama öğretiminde Scratch vb. blok tabanlı görsel programlama dillerinin katkısını BT öğretmenlerinin gözünden anlamlandırmak isteyen uygulayıcılar; bu katkıyı çeşitli değişkenler açısından incelemek isteyen araştırmacılar ve programlama öğretim programlarında Scratch kullanımı konusunda karar alıcılar için geliştirilen ölçeğin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As one of the block-based tools for facilitating programming teaching, as a visual programming language, Scratch is commonly used for beginners of learning programming. However, there is a lack of studies about the perceptions of information and communication technologies (ICT) teachers regarding the contributions of this visual programming language. Therefore, this study deals with developing a scale for measuring ICT teachers' perceptions based on unified theory of acceptance and use of technology (UTAUT) about Scratch's contributions in teaching programming. The sample of the study includes 265 ICT teachers from Turkish Ministry of National Education (MoNE) secondary schools who used Scratch software in their courses. According to exploratory and confirmatory factor analyses results, final version for perceptions scale of ICT teachers regarding the contributions of block-based visual programming language (Scratch) includes 28 items. The Cronbach Alpha coefficient is 0.97. This scale can help the practitioners who aims at understanding the contributions of Scratch and the other block-based visual programming languages from ICT teachers' perspective; the researchers who wish to investigate this contribution according to various variables and the decision-makers of using Scratch in programming instruction programs.