Tüberküloz hastalığı ve tüberküloz enfeksiyonu tanıları ile takipli olan hastalardaki ortalama trombosit hacmi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of mean platelet volume values in patients with tuberculosis disease and tuberculosis infection
  1. Tez No: 536698
  2. Yazar: TUĞÇE İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Tüberküloz hastalığı ve tüberküloz enfeksiyonu tanılarında, Ortalama Trombosit hacmi (OTH) değerlerinin karşılaştırılarak tanının desteklenmesinde, inflamatuvar belirteç olarak OTH'nin önemini saptamak amaçlanmiştir. Gereç ve Yöntemler: Eylül 2013 ile Mart 2018 tarihleri arasında hastanemiz çocuk enfeksiyon hastalıkları biriminde, klinik özellikler ve radyoloji bulguları ile tüberküloz hastalığı olarak değerlendirilen, ayrıca –yapılabildiyse– özgün mikrobiyolojik incelemeyle tüberküloz tanısı desteklenen 0-18 yaş hastalar ve yine aynı tarihlerde çocuk enfeksiyon birimine, tüberküloz enfeksiyonu tanısıyla takibe alınan ve başvuruda herhangi bir ek hastalık göstermeyen 0-18 yaş sağlıklı kişilerin tetkıkleri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalısmaya katılan hastaların yaş ve cinsiyetleri, tanı tarihi, tüberkülin cilt testi sonucu, tutulum yeri, ko-morbidite durumu, tüberküloz kültür pozitifliği, lökosit, trombosit, OTH, CRP ve sedimantasyon sonuçları, hasta dosyaları ve laboratuvar sonuçlarından elde edildi. Hastalar, tüberküloz hastalığı olanlar ve latent tüberküloz enfeksiyonu olanlanlar şeklinde iki gruba ayrılarak incelemeye alınmıştır. Çalışmaya katılan olguların %61,8'inin (n=202) 6-17 yaş, %10,4'ünün 0-1 yaş, %27,8'inin 2-5 yaş arasında arasında olduğu gözlenmiştir. Çalışmaya katılan olguların %47,7'sine tüberküloz ve %52,3'üne (n=171) LBTİ (Latent Tüberküloz Enfeksiyonu) tanısı konduğu gözlenmiştir. Olgular arasında akciğer ve akciğer dışı tüberküloz hastalığı görülme sıklığı birbirine yakın saptanmıştır, %40, 3'ünde akciğer (AC) tüberkülozu, %44,8 'sinin AC dışı Tüberküloz, %14,7 'sinde Akciğer ve AC dışı tüberküloz tutulum olduğu gözlenmiştir. Olguların %30,7'sinde (n=99) komorbidite olduğu gözlenmiştir. Tüberküloz ve LTBi'a en çok eşlik eden hastalığın astım olduğu (%13) gözlenmiştir. Akciğer tüberküloz olgularının sadece %8,1'inde (n=7) mikrobiyoloji sonuçlarının pozitif olduğu gözlenmiştir. Yaş gruplarına göre olgularda akciğer tutulumu görülme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine the importance of mean platelet volume as an inflammatory marker in the diagnosis of tuberculosis and tuberculosis infection by comparing the mean platelet volume values. Materials and Methods: In the Pediatric Infectious Diseases Department of our hospital between September 2013 and March 2018, the diagnosis of tuberculosis disease and latent tuberculosis infection were retrospectively reviewed. Results: The ages and gender of the patients included in the study, date of diagnosis, tuberculin skin test result, co-morbidity, tuberculosis culture positivity, leukocyte, platelet, MPV, CRP and sedimentation results were obtained from patient files and laboratory results. The patients were divided into two groups as patients with tuberculosis disease and those with latent tuberculosis infection. It was observed that %61,8 (n = 202) of the cases were between 6-17 years old, %10,4 were between 0-1 years and %27,8 were between 2-5 years of age. It was observed that %47,7 of the patients were diagnosed with tuberculosis and %52,3 (n = 171) with LBTI (Latent Tuberculosis Infection). The incidence of pulmonary and extrapulmonary tuberculosis disease was similar. Pulmonary tuberculosis was observed in %40, pulmonary tuberculosis in %44,8, pulmonary and extrapulmonary tuberculosis involvement in %14,7. Comorbidity was observed in %30,7 (n = 99) of the cases. It was observed that asthma (%13) was the most common disease with tuberculosis and LTBi. It was observed that only %8,1 (N:7) of cases of pulmonary tuberculosis had positive microbiological results. No statistically significant difference was found between the rates of pulmonary involvement in cases according to age groups.