Aile sağlığı merkezinde izlenen 65 yaş üstü bireylerin uyku kalitesinin değerlendirilmesi ve eşlik eden sağlık sorunlarıyla ilişkisi
Evaluation of sleep quality of individuals over 65 years of age followed in a family health center and its relationship with accompanying health problems
  1. Tez No: 849332
  2. Yazar: FATOŞ EYLÜL SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Organizmanın dinlenerek enerji kullanımını dengelediği, onarıcı özelliğiyle insan bedeni için vazgeçilmez ve yararlı bir fizyolojik süreç olan uyku yaşamın üçte birini içeren aktif bir dönemdir. Uykuyla ilişkili bozukluklar; özellikle eşlik eden hastalıkların varlığında birçok sistemi olumsuz etkileyen ve mortaliteyi artıran önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yaş arttıkça, uykuyla ilgili sorunlar da yaygın olarak görülür ve giderek artan yaşlı nüfusu göz önüne alındığında, yaşlılarda uyku kalitesinin bozuk olmasının yaşam kalitesini olumsuz etkileyeceği ortadadır. Ayrıca, yaşlılarda sıklıkla görülen eşlik eden sağlık sorunlarının da uyku kalitesini etkilediği belirlenmiştir. Eşlik eden hastalıklar ve kullanılan ilaçların etkisinin olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında 65 yaş üstü bireylerin uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak belirlenmiş ve uyku kalitesine, eşlik eden sağlık sorunlarının etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Yöntem: Araştırma 25 Nisan 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya Konyaaltı 16 Nolu 125. Yıl Aile Sağlığı Merkezi 0704005 Nolu Aile Hekimliği Birimi'ne başvuran 65 yaş ve üstü 388 hastaya uygulanmıştır. Katılımcılarla yüz yüze görüşülerek çalışma hakkında bilgi verilip onam alındıktan sonra, sosyodemografik bilgileri, kronik hastalıkları ve kullandığı ilaçları sorgulayan 11 soruluk anket doldurulmuştur. Daha sonra katılımcıların son bir aylık sürede uyku kalitesini ve uyku bozukluğunu değerlendiren PUKİ uygulanmıştır. Sonuçlar yazılı olarak kaydedilmiş, veriler Statistical Package for the Social Sciences (IBM, SPSS Statistics, 22.0) paket programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 388 hastanın yaş ortalaması 72±5 yıldır. PUKİ ortalama skoru 7±4 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sleep, which is an indispensable and beneficial physiological process in which the organism balances energy expenditure by resting, is an active period that includes one third of our lives. Sleep-related disorders are an important public health problem that adversely affects many systems and increases mortality, especially in the presence of comorbidities. As age increases, sleep-related problems become more prevalent, and considering the increasing elderly population, it is obvious that poor sleep quality in the elderly will negatively affect quality of life. In addition, comorbid health problems, which are frequently seen in the elderly, have also been found to affect sleep quality. There are studies showing that concomitant diseases and medications have an effect. In this study, using the Pittsburgh Sleep Quality Index, the sleep quality of individuals over 65 years of age included in the study was measured and examined whether sleep quality was impaired and whether there was an effect of concomitant health problems on sleep quality. Method: Three hundred eighty-eight patients aged 65 and over who registered to 0704005 Family Medicine Unit of Konyaaltı 16 Nolu 125. Yıl Family Health Center between 25 April 2022 and 31 December 2022 participated in this study. The participants were interviewed face to face and informed about the study and their consent was obtained. Firstly, an 11-question questionnaire was applied to determine sociodemographic data, the presence of chronic disease and medications used. Secondly; the Pittsburgh Sleep Quality Index which evaluated the participants' sleep quality and sleep disorders in the last month was applied. The collected data were evaluated with the Statistical Package for the Social Sciences (IBM, SPSS Statistics, 22.0) package program. Results: The mean age of the patients included in the study was 72±5 years. The mean score of PSQI was calculated as 7±4.