Ebelerde spiritüel bakım yetkinliğinin incelenmesi
Investigation of spiritual care values in midwifery
  1. Tez No: 536739
  2. Yazar: ESRA NUR KABAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada van Leeuwen ve arkadaşları tarafından geliştirilen Spiritüel Bakım Yetkinlik Ölçeği'nin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılarak, ebelerin spiritüel bakımla ilişkili görüşlerinin ve spiritüel yetkinliklerinin belirlenmesi amaçlandı.Yöntem: Metodolojik ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışma 30 Aralık 2017–30 Mart 2018 tarihleri arasında, Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Eskişehir Devlet Hastanesi'nde çalışan 250 ebe ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; bir anket form ve“Spiritüel Care Competence Scale/Spiritüel Bakım Yetkinlik Ölçeği (SBYÖ)”kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the validity and reliability of Turkishadaption of views use for spiritual competences of determination of related to spiritual careand the spiritual care of the midwives.Material and Method: This study, which is a methodological and descriptive type, was conducted between December 30, 2017 and March 30, 2018 with 250 midwives working in Eskişehir State Hospital affiliated with Eskişehir Public Hospitals Association.