Anne dostu hastanede doğum yapma ve yaptırma deneyimleri: Konfor kuramına dayalı nitel bir araştırma
Birth experiences and making the birth experiences in mother-friendly hospital: A qualitative research based on comfort theory
- Tez No: 709271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN BOLSOY, DOÇ. DR. AYNUR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Amaç: Bu araştırma; anne dostu bir hastanede, kadınların doğum yapma ve ebelerin doğum yaptırma deneyimlerini Konfor Kuramı'na göre betimlemek amacıyla yapılmıştır Gereç ve Yöntem: Bir anne dostu bir hastanenin doğumhanesinde doğum yaptıran 13 ebe ve doğum yapan 15 kadın ile derinlemesine görüşme yapılarak fenomenolojik desende yürütülmüştür. Veri çeşitlemesi (triangülasyon) için; kadınlarla ve ebelerle görüşülmüş, görüşme kayıtları yanında; doğum yapan kadınlardan anılarını yazmaları istenmiş ve doğum sırasında araştırmacı gözlem yapmış, saha notları almıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için, Nvivo 12 programı kullanılmıştır. Bulgular: Anne dostu hastanelerde doğum yapma ve yaptırma deneyimi Konfor Kuramı'na göre betimlenirken 10 tema etiketi oluşturulmuştur: Kadın sağlık bakım gereksinimleri (f:219), Ebelik girişimleri (f:841), Etkileyen değişkenler (f:41), Konfor (f:1576), Sağlığı geliştirmeye yönelik davranışlar (f:309), Zor doğum algısı (f:71), Kolay doğum (f:320), Kurumsal bütünlük (f:209), Anne dostu hastane politikası (f:1263), En iyi uygulama (f:67) şeklinde frekansları incelenmiştir. Konfor temasının alt temalarında Fiziksel konfor (f:239), Sosyokültürel konfor (f:95), Psikolojik manevi konfor (f:824), Çevresel konfor (f:418) atıf aldığı belirlenmiştir. Sonuçlar: Anne dostu hastane politikası sonucu doğum hizmeti sunumundaki değişimin ebeliği güçlendirdiği, kadınlara sağlanan destek ve konforu artırdığı ve doğumun doğallaşmasına katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research; It was made in order to describe the experiences of women and midwives in giving birth in a mother-friendly hospital according to the Comfort Theory. Material and Method: It was conducted in a phenomenological pattern by making in-depth interviews with 13 midwives and 15 women who gave birth in the delivery room of a mother-friendly hospital. For data diversification (triangulation); interviewed with women and midwives, besides the interview records; women who gave birth were asked to write their memories and the researcher made observations and took field notes during the birth. For the analysis of the data obtained in the research, using the Nvivo 12 program. Results: Obtained theme diversity and density were interpreted and reported together with examples.10 theme tags were created while describing giving birth and giving birth experience in mother-friendly hospitals according to the Comfort Theory: Their frequencies were examined as Health care needs of women (f:219), Midwifery interventions (f:841), İntervening variables (f: 41), Enhanced comfort (f:1576), Health seeking behaviors (f:309), Difficult birth perception (f:71), Easy birth (f:320), Institutional integrity (f:209), Mother-friendly hospital policy (f:1263), Best practice (f:67). It was determined that Physical comfort (f:239) Sociocultural comfort (f:95), Psychological spiritual comfort (f 824), Environmental comfort (f:418) were referred to the subthemes of the increasing comfort theme. Conclusions: As a result of the mother-friendly hospital policy, ıt was concluded that change of maternity service strengthens midwifery, increases support and comfort for women, that it contributed to the naturalization of birth.