Vücut kompozisyon indekslerinin dipper ve NON-dipper hipertansiyon ile ilişkisi
The relationship of body composition index on dipper and NON-dipper hypertension
  1. Tez No: 536747
  2. Yazar: SELÇUK CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Hipertansiyon kan basıncı değerlerinin normal sınırların üzerine çıkması veya kalp, böbrek ve beyin gibi hedef organlarda hasar oluşturma riskini artıracak düzeyde yükselmesi olarak tanımlanabilir. Hipertansiyon tüm dünyada hastanelere en sık başvuru nedenlerinden birisidir ve günümüzde hipertansiyon kontrolü istenilen düzeyde olmayıp morbidite ve mortalite oranı yüksektir. Normal populasyonda kan basıcı gündüz en yüksek değerlerde seyretmekte ve gece en düşük değerlere ulaşmaktadır. AKBT ile belirlenen bu ritm ile hastalar dipper ve non-dipper HT olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Non-dipper HT grubunda kardiyovasküler mortalite ve morbidite daha yüksektir. Biz bu çalışmamızda yeni tanı almış veya medikal tedavi almakta olan hipertansiyon hastalarının 24 saatlik AKBT sonuçlarına göre vücut kompozisyon indeksleri (bel çevresi, boy, kilo, BMI, ABSI, BRI ve BAI) ile dipper ve non-dipper hipertansiyon arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 18-80 yaş arası çalışma için onamı alınmış, kooperasyonu ve oryantasyonu yeterli olan yeni tanı almış ve evre 1 hipertansiyonu olan 88 hasta dahil edildi. Gebeler, akut infeksiyon, akut vasküler olay, malignite hikayesi olanlar ile kooperasyon ve oryantasyonu yetersiz hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bu hastalara AKBT yapıldı. AKBT ile yapılan ölçümlere göre gece ölçülen kan basıncı değerlerinin güzdüz kan basıncı ölçümlerine göre %10 veya daha fazla düşmesi olmasıyla dipper hipertansiyon, %10'dan daha daha az düşmesiyle non-dipper hipertansiyon tanısı konuldu. DHT grubunda 32 hasta, NDHT grubunda 56 hasta incelendi. Hastaların boy, kilo, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleri yapılarak vücut kompozisyon indeksleri hesaplandı ve iki grup arasında vücut kompozisyon indeksleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların biyokimyasal parametreleri alınarak ve transtorasik ekokakordiyografileri yapılarak iki grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension can be defined as the increase in blood pressure values above the normal limits or to increase the risk of damage to target organs such as the heart, kidney and brain. Hypertension is one of the most common reasons for referral to hospitals all over the world, and today, hypertension control is not at the desired level, and the morbidity and mortality rate is high. In a normal population, blood pressure is highest in the daytime and reaches the lowest values in the night. With this rhythm determined by ABPM, the patients were divided into two classes as dipper and non-dipper HT. Cardiovascular mortality and morbidity are higher in non-dipper HT group. In this study, we aimed to investigate whether there is a relationship between body composition indices (waist circumference, height, weight, BMI, BSI, BRI and BAI) and dipper and non-dipper hypertension according to 24-hour ABPM results of hypertensive patients who are newly diagnosed or receiving medical treatment. Materials and Methods: The study was applied to Cardiology and Internal Medicine outpatient clinics of İstanbul Training and Research Hospital between April 2018 and October 2018 and the patients who met the criteria for the study of ambulatory blood pressure were diagnosed with essential hypertension. A total of 88 patients were included in the study. ABPM was performed in these patients. According to the measurements made with ABPM, nighttime blood pressure values decreased by 10% or more according to daytime blood pressure measurements were diagnosed with dipper hypertension and those with less than 10% decrease were diagnosed as non-dipper hypertension. Thirty - two patients in the DHT group and 56 patients in the NDHT group were examined. Body composition indexes were calculated by measuring the height, weight, waist circumference and hip circumference of the patients and body composition indices were compared between the two groups. In addition, biochemical parameters and transthoracic echocardiograms of patients were compared between the two groups.