Cam hibrit ve çinko içerikli iki farklı cam iyonomer simanın fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The evaluation of the physical properties of two different glass ionomer cements containing glass hybrid and zinc
- Tez No: 536756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KESKİN, PROF. NURHAN ÖZTAŞ KIRMIZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde çocuk diş hekimliğinde en yaygın materyal olarak cam iyonomer simanlar kullanılmaktadır. Biyouyumlu olması, uzun dönem florür salabilmesi, remineralizasyonu desteklemesi, antibakteriyel etki göstermesi, polimerizasyon büzülmesi göstermemesi ve rezin içerikli dolgu materyallerine göre nem duyarlılığının daha az olması cam iyonomer simanların bu kadar yaygın kullanılmasını sağlamaktadır. Yürütülen bu in vitro çalışmanın amacı geleneksel cam iyonomer siman, çinko içerikli cam iyonomer siman ve cam hibrit içerikli cam iyonomer simanların fiziksel özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla yüzey pürüzlülüğü, su emilimi ve suda çözünürlük, yüzey mikrosertliği ve basma dayanımı testleri yapılmıştır. 37°C'de distile su içerisinde bekletilen örneklerin 1 gün sonra ve 1 hafta sonra ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bu sonuçlara göre; geleneksel cam iyonomer simanları güçlendirmek için ilave edilmiş olan çinko ve cam hibritin simanların fiziksel özelliklerini tamamen iyileştirmediği görülmüştür. Cam iyonomer simanların fiziksel özelliklerini ve dolayısıyla klinik başarısını arttırmak için daha birçok çalışmanın yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, glass ionomer cements are used as the most common material in pediatric dentistry. Being biocompatible, releasing long-term fluoride, supporting remineralization, showing antibacterial effect, low polymerization shrinkage and less moisture sensitivity than resin-filled restorative materials provide such widespread use of glass ionomer cements. The aim of this in-vitro study is to compare the physical properties of conventional glass ionomer cement, zinc-containing glass ionomer cement and glass hybrid containing glass ionomer cements. For this purpose, surface roughness, water absorption and water solubility, surface microhardness and compressive strength tests were performed. Samples which were kept in distilled water at 37 ° C were measured after 1 day and after 1 week. According to these results; it has been found that zinc and glass hybrid added to strengthen the conventional glass ionomer cements do not completely improve the physical properties of cements. It has been concluded that many more studies are needed to improve the physical properties and therefore the clinical success of glass ionomer cements.