Güncel restoratif materyallerin dijital radyografi sistemiyle radyoopasitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of radioopacities of current restorative materials by digital radiography system
- Tez No: 621355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Güncel Restoratif Materyallerin Dijital Radyografi Sistemiyle Radyoopasitelerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, dijital radyografi kullanarak kliniklerde rutinde kullanılan çinko fosfat siman, cam iyonomerler (geleneksel cam iyonomer siman, yüksek biyoaktiviteye sahip bir cam iyonomer olan karbomer, yüksek viskoziteli cam iyonomer siman), direkt kompozitler, bulk-fill kompozitler, amalgam ve hibrit seramikler gibi restoratif materyallerin farklı kalınlıklardaki radyoopasitelerini değerlendirmek ve bunları mine, dentin ile kıyaslamaktır. Önemi: Restorasyonlarda kullanılan dental materyallerin radyopasitesi özellikle radyografik tanı için çok önemlidir. Dental materyallerin optimal radyoopasiteye sahip olmaları; restorasyon sınırlarının gözlenmesi, sekonder çürüklerin teşhis edilmesi, kavite kenarlarına restorasyonun adaptasyonunun izlenmesi, boşlukların ve rekürrent çürüklerin radyografik olarak tespit edilebilmesi bakımından önemlidir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada 17 adet dental materyal ile mine ve dentinin radyoopasiteleri test edilmiştir. Çalışmada kullanılmak üzere restoratif diş hekimliği klinik uygulamalarında sıklıkla kullanılan materyaller seçilmiştir. Tüm materyaller ve mine, dentin örnekleri 5 mm çapında; 1, 2 ve 4 mm kalınlığında her boyutta 4 örnek olacak şekilde hazırlandı. Mine ve dentin örnekleri elde etmek için yeni çekilmiş 4 adet üçüncü molar diş kullanıldı. Örneklerin densitesinin alüminyum ile olan ilişkisini değerlendirmek için alüminyum basamak referans olarak kullanıldı. Her materyale ait 4 örnek, diş kesitleri ve alüminyum step-wedge fosfor plak üzerine yerleştirilerek ışınlandı ve görüntü reseptörü olan fosfor plak özel tarayıcı ile tarandıktan sonra görüntü bilgisayar monitöründe izlendi. Örneklerin radyoopasitelerinin dijital radyograflarla belirlenmesinin ardından bir görüntü işleme pogramına aktarıldı. Program ile her örnekten 3 ölçüm (her materyal için 12 ölçüm) yapılarak değerlerin ortalaması hesaplandı. Bu değerler Al cinsine çevirildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Radioopacities of Current Restorative Materials by Digital Radiography System Aim: The aim of this study is to evaluate the radiopacities of restorative materials such as Zinch phosphate cement, glass ionomeric materials (conventional glass ionomer cement, carbomer, a glass ionomer with high bioactivity, high viscosity glass ionomer cements), direct composites, bulk-fill composites, amalgam, hybrid ceramics used in clinics by using digital radiography and compare them with enamel and dentin. Significance: The radiopacity of dental materials used in restorations is particularly important for radiographic diagnosis. Dental materials having optimal radioopacity; required for observation of restoration margins, diagnosis of secondary caries, monitoring of adaptation of cavity edges restoration, radiographic detection of cavities and recurrent caries Materials and Methods: In this study, 17 dental materials, enamel and dentin radioopacities were tested. Materials that are frequently used in restorative dentistry clinical applications were selected for use in the study. All materials and enamel, dentin samples are 5 mm in diameter; prepared as 4 samples of each 1 mm, 2 mm and 4 mm thickness. To obtain enamel and dentin samples, 4 newly extracted molar teeth were used. The aluminum step wedge was used as a reference to assess the relationship between the density of samples and aluminum. 4 samples of each material, dental sections and aluminum step-wedge were irradiated by placing on the phosphor plate and the image receptor phosphor plate was screened on the computer monitor after scanning with a special scanner. Following the determination of the radioopacities of the samples by digital radiographs, they were transferred to an image processing plot. With the program, 3 measurements (12 measurements per material) from each sample were made and the average of the values was calculated. These values have been converted to Al.