Çocuklarda farklı diş yaşı tespit yöntemlerinin güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Assesment of the reliability of different dental age detection methods in children
  1. Tez No: 536762
  2. Yazar: MUBİN TURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı Türk toplumunda Demirjian, Cameriere, Haavikko ve Willem's diş yaşı tespit yöntemlerini değerlendirmek, yöntemler arasındaki farklılıkları ortaya koymak ve gelecekteki çalışmalara yardımcı olmak amacıyla diş yaşını tespit etmek için en iyi yöntemi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ordu Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nin Çocuk Dişhekimliği Bölümü'ne başvuran 6-13 yaş arasındaki benzer sosyoekonomik ve etnik kökene sahip uygun radyografileri olan 640 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Demirjian, Haavikko, Cameriere ve Willem's yöntemleri ile panoramik radyografiler incelenerek diş yaşı tespiti yapıldı. Her bir yöntem iki araştırmacı tarafından değerlendirildi. İstatistiksel analizde Kruskal-Wallis, Dunn's çoklu karşılaştırma ve eşlendirilmiş t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study was determine the most appropriate dental age estimation method for Turkish population investigating Demirjian, Cameriere, Haavikko and Willem's methods. Material and Methods: The study was conducted on panoramic radiographs of 640 children between 6-13 year-old who were admitted to the Department of Pedodontics, Faculty of Dentistry, Ordu University for dental treatment. The subjects were in similar ethnic origin and socioeconomic status. Demirjian, Haavikko, Cameriere and Willem's dental age estimation methods were performed for each radiographs by two researchers.