Artroskopik rotator manşet tamiri ameliyatında saptanan ek omuz patolojilerinin klinik sonuca etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of effect of additional shoulder pathologies identified during arthroscopic rotator cuff repair surgery on clinical outcomes
- Tez No: 536770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET YALKIN ÇAMURCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Rotator manşet hastalığı, omuz ekleminin en sık görülen rahatsızlıklarından biridir. Rotator manşet hastalıkları, subakromiyal sıkışmadan masif rotator manşet yırtığı ve manşet yokluğuna bağlı omuz eklemi artropatisine kadar geniş bir dağılım göstermektedir. Amacımız, rotator manşet yırtığı tanısıyla artroskopik tamir yapılan hastaların, ek omuz patolojilerinin hastalardaki klinik sonuca etkisinin değerlendirilmesidir. Kliniğimizde, Ocak 2014-Aralık 2017 tarihleri arasında klinik ve radyolojik olarak kısmi veya tam kat rotator manşet yırtığı tanısı konan; 93 hastaya artroskopik rotator manşet tamiri yapıldı. Hastalar, rotator manşet yırtığına ek patolojileri olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Rotator manşet yırtığına ek patolojileri olan grupta (Grup 1) 61 hasta olup (38 kadın, 23 erkek) yaş ortalaması 59,8' idi. Rotator manşet yırtığı harici ek patolojisi olmayan grupta (Grup 2) 32 hasta olup yaş ortalaması 54,1'idi. Bu hastaların, demografik verileri, ameliyat öncesi MRG bulguları, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ay kontrollerinde yapılan fizik muayene bulguları, QUICK DASH, ASES ve görsel analog (VAS) skorlamaları, ameliyatta uygulanan anestezi türü, ameliyat esnasında hastanın pozisyonu, ameliyat esnasında elde edilen veriler ve ameliyat esnasında yapılan ek işlemler kaydedildi. Her iki grubun omuz abdüksiyon ve dış rotasyon hareket açıklıkları ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ay yapılan değerlendirmede karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Omuz fleksiyon ve iç rotasyon hareket açıklıkları gruplar arasında karşılaştırıldığında ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ay yapılan değerlendirmede Grup 2'deki değerler Grup 1'e göre istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksekti. Her iki grubun QUICK DASH ve VAS skorlamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grupların ASES skorlaması, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ay yapılan değerlendirmede Grup 2'deki değerler Grup 1'e göre istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksekti (p=0.002, 0.020). Sonuç olarak, elde ettiğimiz veriler ışığında rotator manşet yırtığına ek patolojisi olan hastalarda olmayanlara göre ameliyat öncesi ve sonrası omuz eklem açıklığında kısıtlılık ve omuz fonksiyonel skorlamada düşüklük olabilmektedir. Ortopedik cerrahların ek patolojisi olan omuzlarda bunu değerlendirmesi ve hastayı bilgilendirmesini öneririz.
Özet (Çeviri)
Rotator cuff disease is one of the most common disorder of shoulder joint. Rotator cuff diseases encompass a wide spectrum of pathologies from subacromial impingement to massive rotator cuff ruptures and shoulder joint arthropathy caused by absence of the rotator cuff. Our purpose is to evaluate the effect of additional shoulder pathologies on clinic results of patients who underwent arthroscopic repair of rotator cuff tear. Between 2014 January-2017 December, after clinical and radiological examination, arthroscopic rotator cuff repair surgery was performed for 93 patients who were diagnosed as rotator cuff tear. The patients were divided into two groups whether if they have additional shoulder pathologies or not. In group 1, there was 38 women and 23 men, totally 61 patients had additional pathologies and their mean of ages was 59,8 yo. In group 2, there was 32 patients who had no additional shoulder pathologies and their mean of ages was 54,1 yo. They were all recorded that demografical data, MRI reports, physical examination before surgery and 6 months after surgery, QUICK DASH and ASES scores and visual analog (VAS), type of anesthesia, the position of patient during surgery, finding during surgery were recorded for each patient and interventions. Before surgery and six months after surgery, in shoulder abduction and external rotation were compared between two groups and there was no statically significiant difference. Shoulder flexion degree and internal rotation degree before and after 6 months surgery were compared for both groups, Group 2 had statistically significant higher scores, than Group 1. QUICK DASH and VAS scores were also compared and there was no difference. The patients in Group 2 had better ASES scores before and after 6 months surgery than the patients in Group 1 (p=0.002, 0.020). According the results of this study, the patients who had rotator cuff tear and additional shoulder pathology may have less functional scores and less range of motion of shoulder than those who had only rotator cuff tear. The orthopaedic surgeons managing a rotator cuff pathology should consider this situation.