Artroskopik rotator manşet tamiri sonrası rehabilitasyon sonuçlarının farklı fonksiyonel skorlama sistemleri uygulamaları ile yorumlanması
Interpretation of rehabilitation results after arthroscopic rotator cuff repair with different functional scoring systems applications
- Tez No: 839892
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALLAÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rotator Manşet(RM) yırtıkları sonrası sıkça tercih edilen artroskopik tamir yöntemi ile RM tamiri olan 24 katılımcının tamamına aynı hızlı rehabilitasyon protokolü tedavi olarak uygulanmıştır. Post-operatif 1., 3., 6. ve 12. haftalarda gece, istirihat ve aktivite ağrısı VAS ile, NEH gonyometre ile değerlendirildi. Post op 3.ayda gerek VAS gerek ise NEH parametrelerinde istatistiksel yöntemlerde anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Omuz kas kuvvet değerleri postoperatif 12.haftada nonoperatif tarafa göre yeterli kuvvet elde edilememiştir (p>0,05). ASES(Amerikan Omuz ve Dirsek Birliği Skoru), UCLA(California Los Angeles Üniversitesi Omuz Skoru) ve PSS( Penn Omuz Skoru skoru) ile 8. ve 12.hafta fonksiyonel değerlendirildi. ASES, UCLA ve PENN fonksiyonel skorları arasında 8.hafta korelasyon varken postoperatif, 12.hafta fonksiyonel skorlardan yalnızca ASES ve UCLA arasında korelasyon bağlantısı bulunmuştur. Sonuç olarak; artroskopik RM tamiri sonrası 3.ayda VAS ve NEH sonuçlarında maksimum düzeyde iyileşmeler olmuştur. PENN omuz skoru ağrı ve fonksiyonellik değerlendirmesinde ASES ve UCLA skoruna göre daha ayrıntılı sorular içermektedir. Postoperatif 3.ayda UCLA ve ASES yüksek düzeyde fonksiyonel skor değeri göstermektedir. PENN skoru diğerlerine göre daha düşük düzeyde fonksiyonel düzeyi göstersede hastalara ait gerçek durumu raporladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The same rehabilitation protocol was applied to all 24 participants who had RM repair with the arthroscopic repair method. At post-operative 1st, 3rd, 6th and 12th weeks, nighttime, resting and activity pain was evaluated by VAS and NEH by goniometer. A statistically significant difference was found in both VAS and NEH parameters at the post op 3rd month (p0.05). Functional evaluation was performed at the 8th and 12th weeks with ASES (American Shoulder and Elbow Association), UCLA (California Los Angeles University Shoulder) and PSS(Penn Shoulder). While there was a correlation between ASES, UCLA, and PENN functional scores at week 8, only ASES and UCLA were found to be correlated with postoperative 12 week functional scores. In conclusion; there were maximum satisfactory in VAS and NEH results at 3 months. The PENN score includes more detailed questions in pain and functionality evaluation than the others scores. UCLA and ASES show a high level of functional score at 3 months postoperatively. Although the PENN score shows a lower functional level than the others, we think that it reports the real situation of the patients.