Artroskopik rotator manşet tamiri sonrası uzun dönemde omuzun fonksiyonel performansı ve performans ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
The investigation of factors related to performance and functional performance of the shoulder in long term after the artroscopic rotator cuff repair
- Tez No: 536270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN, DOÇ. DR. KUTAY ENGİN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, artroskopik rotator manşet cerrahisi geçirmiş bireylerde, uzun dönemde omuzun fonksiyonel performansının, propriosepsiyon duyusunun, fonksiyonel durumunun, total üst ekstremite kas kuvvetinin, eklem hareket açıklığının, skapular enduransın, skapular diskinezinin, spinal postür ve mobilitenin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve bu faktörlerin omuzun fonksiyonel performansı ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, dominant taraftan artroskopik rotator manşet tamiri geçiren postoperatif 12. hafta ve sonrasında olan 32 birey çalışma grubuna ve sağlıklı 32 birey kontrol grubuna dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri ve tıbbi özgeçmiş bilgileri, omuzun fonksiyonel performansı, propriosepsiyon duyusu, omuzun fonksiyonel durumu, total üst ekstremite kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, skapular enduransı, skapular diskinezi varlığı, postüral stabilitesi, spinal postür ve mobilitesi sırasıyla değerlendirme formu, FIT-HaNSA testi, açı tekrarlama testi, Modifiye Constant Murley Skoru, Jamar el dinamometresi, universal gonyometre, skapular kas endurans testi, gözlemsel skapular diskinezi testi, fonksiyonel uzanma testi ve Spinal Mouse cihazı kullanılarak değerlendirildi. Çalışma grubunun kontrol grubuna kıyasla; omuz fonksiyonel performansının kötü olduğu, omuz fonksiyonel durumunun ve propriosepsiyon duyusunun olumsuz yönde etkilendiği, total üst ekstremite kas kuvvetinin ve eklem hareket açıklığının azalmış olduğu, postüral stabilitenin zayıf olduğu, torakal kifoz ve lumbal lordoz açılarının artmış olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare shoulder functional performance, proprioception, functional status, total upper extremity muscle strength, range of motion, scapular endurance, scapular dyskinesia, postural stability, spinal posture and mobility with healthy individuals in patients who had undergone arthroscopic rotator cuff surgery and to investigate the relationship between these factors and shoulder performance. In this study, 32 patients with at least postoperative 12 week who had undergone dominant side arthroscopic rotator cuff repair were included in the study group and 32 healthy subjects were included in the control group. Sociodemographic information and medical history of the individuals, functional performance of the shoulder, proprioception sensation, functional status of the shoulder, total upper extremity muscle strength, range of motion, scapular endurance, presence of scapular dyskinesia, postural stability, spinal posture and mobility was evaluated by using the evaluation form, FIT-HaNSA test, angle repetition test, Modified Constant Murley Score, Jamar hand dynamometer, universal goniometer, scapular muscle endurance test, observational scapular dyskinesia test, functional reach test and spinal mouse device. It found that the study group compared to control group had worse shoulder functional performance, had negatively affected shoulder proprioception and functional status, had decreased total upper extremity muscle strength and range of motion, had weaken postural stability, had increased thoracic kyphosis and lumbal lordosis (p0,05).