Benign jinekolojik abdominal operasyon sonrası uygulanan kinezyo bantlama ve nefes egzersizlerinin ağrı yönetimine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of knesio taping and breathing exercise methods applied after benign gynecological abdominal operation on pain management: A randomized controlled study
  1. Tez No: 536783
  2. Yazar: SAKİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Benign jinekolojik abdominal cerrahi operasyonlar kadını psikolojik, fizyolojik ve sosyoekonomik yönden etkilemektedir ve sonrasında kadınlar ağrı, anksiyete, enfeksiyon, memnuniyetsizlik gibi iyileşmesini olumsuz etkileyecek durumlar yaşayabilmektedirler. Bu araştırma benign jinekolojik abdominal operasyondan sonra uygulanan kinezyo bantlama ve nefes egzersizlerinin ağrı yönetimine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü G*Power Ver. 3.1.9.2 programı ile hesaplanmıştır. Kadınlar gruplara randomizasyon planına göre atanmıştır. Kinezyo bantlama grubunda 33, nefes egzersizi grubunda 33, kinezyo bantlama ve nefes egzersizlerinin birlikte uygulandığı grupta 33 ve kontrol grubunda 33 kadın olmak üzere örneklem seçim kriterlerine uygun 132 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma, Haziran 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, kişisel bilgiler formu, postoperatif izlem ve taburculuk risk değerlendirme formu ve Görsel Analog Skala aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde ve ki-kare testleri; sürekli değişkenler için ortalama, ortanca,“bağımsız örneklem t testi”,“Mann Whitney U testi”,“eşleştirilmiş t testi”,“iki yönlü karma ANOVA”,“Kruskal-Wallis varyans analizi”ve“tek ve çok değişkenli regresyon analizi”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; tedavinin sonuçlandığı postoperatif 3. gün sonunda kadınların ağrı düzeyinde kontrol grubunda ortalama %64,2±7,2 oranında azalma olmuştur. Tedavinin sonuçlandığı postoperatif 3. gün sonunda kinezyo bantlama grubunda ağrı düzeyinde azalma oranı %75,1±6,5 iken, nefes egzersizi grubunda oranın %60,8±82,2 olduğu görülmüştür. Postoperatif 3. gün sonunda kinezyo bantlama ve nefes egzersizinin birlikte uygulandığı gruptaki ağrı düzeyinde azalma oranı ise %69,6±9,2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Benign gynecological abdominal surgical operations affect women in psychological, physiological and socio-economic aspects, and after these operations, women usually experience pain, anxiety, infection, and dissatisfaction, which may adversely affect their recovery. This study was carried out as a randomized controlled study to evaluate the effect of Kinesio taping and breathing exercises on pain management applied after benign gynecological abdominal operations. The sampling size was calculated with G*Power Ver.3.1.9.2 computer software. The women were assigned to the groups randomly. A total of 132 women, 33 of whom were in kinesio taping group, 33 in breathing exercise group, 33 in kinesio taping and breathing exercise group, and 33 in the control group, who matched the sampling selection criteria, were included in the study. The research was conducted between June 2017 and June 2018 at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital. The data of the study were collected using a personal information form, a postoperative follow-up and discharge risk assessment form, and the Visual Analog Scale. In the study, numbers, percentages, and chi-square tests; mean, median,“independent sample t test”,“Mann Whitney U test”,“paired t-test, ”two-way mixed ANOVA“, ”Kruskal-Wallis variance analysis test" and single and multivariate regression analyses for continuous variables were used. According to the research findings, at the end of the 3rd postoperative day, there was a 64.2 ± 7.2% decrease in the pain level of women in the control group. At the end of the 3rd postoperative day, the rate of decrease in pain level was 75.1 ± 6.5% in the kinesio taping group and 60.8 ± 82.2% in the breathing exercise group. On the other hand, the rate of decrease in the pain level in kinesio taping and breathing exercise group was 69.6 ± 9.2%.