Serum kisspeptin düzeyleri açısından erken over yetmezliği olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of serum kisspeptin levels between premature ovarian insufficiency patients and healthy women
- Tez No: 536822
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAKAN SEYİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Erken over yetmezliği, literatürde daha çok kullanılan adıyla, prematür over yetmezliği (POY) 40 yaşından önce hipergonadotropik hipogonadizm durumunun oluşmasıdır. POY üreme çağındaki kadınların yaklaşık %1' ini etkilemesine rağmen halen etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Kisspeptinler, puberteyi tetikleyen ve ovulasyonun düzenlenmesinde rol aldığı düşünülen, reprodüktif endokrin sistem başta olmak üzere birçok endokrin sistemde rol alan peptidler ailesidir. Bu çalışmada, POY olan hastalarda kisspeptin düzeyinin normal popülasyon ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıları ve Doğum Anabilim Dalı, endokrin ve jinekoloji polikliniğe başvuran 45 POY tanısı almış hasta ve kontrol grubunu oluşturmak üzere 45 sağlıklı ve düzenli adet gören kadın çalışmaya alındı. Serum örnekleri -80°C'de saklandı. Tüm hastaların demografik bulguları, FSH, LH, AMH, Prolaktin, Estradiol, TSH, vücut kitle indeksleri ölçüldü. Serum kisspeptin değerleri belirlendi. Sonuçların istatistiksel analizi, SPSS Version 21 programında yapıldı. Bulgular: Her iki grup arasında boy, kilo ve VKİ' leri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Demografik özelliklerden, sistemik hastalık ve ailede erken menopoz hikayesi POY hastalarında belirgin olarak daha yüksek oranda görüldü. FSH ve LH düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde POY olgularında kontrol grubuna göre daha yüksek, Estradiol ve AMH seviyeleri daha düşük bulunmuş olup, TSH seviyelerinde ise anlamlı bir fark izlenmemiştir. Serum kisspetin düzeyleri POY olgularında ortanca değeri 0,86 (0,13-2,97) ng/L olarak bulunurken, kontrol grubunda bu değer istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulundu 1,56 (0,41-2,99) ng/L (p=0.038). Yaş ile kisspeptin düzeyleri arasında negatif yönde bir korelasyon bulunurken (r=-0,267, p=0,011), AMH ile kisspeptin arasında pozitif yönde bir korelasyon bulundu (r=0,221, p=0,036). Diğer parametreler ile kisspeptin düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon görülmedi. Sonuç: POY hastalarında kisspeptin seviyelerinin sağlıklı kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha az olduğunu ulaşılabilen literatürde ilk kez göstermiş olduk. AMH ve yaş ile korelasyon bulduğumuz kisspeptin düzeylerinin, over fonksiyonlarının azalması ile birlikte over kaynaklı kisspeptin sekresyonunun azalmasından dolayı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Premature ovarian insufficiency (POI) is defined as the development of hypergonadotropic hypogonadism before the age of 40 years. Although POI affects about 1% of women in reproductive age, the etiology is still unknown for most cases. Kisspeptins are a family of peptides that are involved in many endocrine systems, especially reproductive endocrine systems, which trigger puberty and are thought to play a role in regulating ovulation. In this study, we aimed to compare serum kisspeptin levels between POI and healthy women. Material and Methods: In Cerrahpaşa Medical Faculty, Departmen of Obstetrics and Gynecology, Istanbul University, 45 women diagnosed with POI and 45 healthy regular menstruating women to form the control group were included in the study. Serum samples were stored at -80 ° C. Demographic findings and FSH, LH, AMH, Estradiol, TSH and Prolactine levels and body mass index (BMI) were determined in all women. Serum kisspeptin levels were measured. Statistical analysis of results was done in SPSS program Version 21. Results: There was no significant difference in terms of height, weight and BMI between POİ and control women. The ratio of systemic diseases and early menopause in the family were higher in POI group than control group. Women with POI had lower FSH and LH levels and higher Estradiol and AMH levels than control group. There was no significant difference in term of TSH levels between groups. The median Kisspeptin level of POI was lower than control [0.86 (0.13-2.97) vs 1.56 (0.41-2.99) ng/L, p=0.038, respectively]. Serum Kisspeptin concentrations were significantly negatively correlated with age (r=-0.267, p=0.011) and significantly positively correlated with AMH levels (r=0.221, p=0.036). The other parameters did not correlate with serum Kisspeptin level. Conclusion: We have shown for the first time in the literature that Kisspeptin levels in POI patients are statistically significantly lower than in healthy women. The levels of Kisspeptin that we found correlated with AMH and age, we suggest that diminished level of Kisspeptin may be due to decreased secretion of ovarian Kisspeptin with reduction of ovary functions.