Uyuşturucu madde kullandığı iddiası ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalı'na gönderilen olguların değerlendirilmesi
Evaluation of the cases under suspicion of illicit drug usage consulted by department of Forensic Medicine at Faculty of Medicine in Çukurova University
- Tez No: 536839
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÇEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Uyuşturucu madde kullanımı, günümüz dünyasının olduğu gibi ülkemizin de en önemli problemleri arasında yer almaktadır. Toplum, aile ve birey üçgeninde; bireysel hayatı ve beraberinde aile ve çevreyi olumsuz etkileyen problemlerin en başında gelmektedir. Bu araştırmada da, uyuşturucu madde kullandığı iddiasıyla Anabilim Dalımıza gönderilen olgularda sosyodemografik özelliklerin ve madde kullanımı ile ilgili epidemiyolojik verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na 2017-2018 yılları arasında uyuşturucu madde kullandığı iddiasıyla güvenlik birimlerince getirilen 216 olguya bir hekim tarafından yüz yüze görüşülerek, bilgilendirilip izin alındıktan sonra herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın anket uygulanmıştır. Bulgular: Madde kullandığı iddiası ile gönderilen olguların % 85'inin erkek olduğu, yaş ortalamasının 27,7 olduğu, olguların büyük çoğunluğunun Adana'da yaşadığı ve büyük şehir/kent merkezinde doğduğu, yaklaşık yarısının ailesinin bakımını kendisinin üstlendiği, katılımcıların oldukça büyük bir kısmının anne ve babasının düşük eğitim düzeyine (lise altı) sahip olduğu, gönderilen olguların % 53'ünün kendisinin veya bir yakınının cezaevi yatışı olduğu, cezaevi yatışı olanların suçlarına bakıldığında % 37'sinin cinayet ve bağlantılı suçlar, % 34'ünün uyuşturucu madde ve bağlantılı suçlar nedeni ile cezaevinde yattığı, katılımcıların % 82'sinin sigara kullandığı ve sigaraya başlama nedenlerinin en sık arkadaş etkisi ile meydana geldiği, madde kullanımları sorgulandığında % 76,9'unun madde kullandığı, % 32,5'inin çoklu madde kullandığı, ilk madde kullanım yaş ortalamasının 17,6 olduğu, en sık kullanılan maddenin ise esrar olduğu, kullanıcıların büyük bir kısmının da ilk kullandıkları yasadışı maddenin esrar olduğu, madde kullanmaya da en sık arkadaş etkisi ile başladıkları saptanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Uyuşturucu madde kullanımı hem bireyi hem de toplumu etkileyen önemli bir sorundur. Bu sorunun bütün yönleri ile ortaya konulması, çözüm yollarının tespit edilmesine ve alınabilecek önlemlere katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Drug of Abuse is one of the most important problems of our country as it has been in today's world. In the triangle of society, family, it is one of the problems that affect the individual life and the family and the environment negatively. In this study, it is aimed to obtain epidemiological data on the sociodemographic characteristics and illicit drug usage in cases referred to our department with the claim of using drugs. Material and Method: In this study, a total of 216 cases under suspicion of illicit drug usage were brought to Department of Forensic Medicine, Faculty of Medicine, Çukurova University between 2017-2018 by law enforcement was applied to the survey after receiving informed consent and interviews face to face by a physician without any restriction. Results: 85% of the cases who were sent with the claim that they were using the illicit drug were male, the mean age was 27.7, the majority of the cases were living in Adana and were born in the big city / city center, the half of the families took care of the mother, and 53% of the cases where the father had a low level of education (below high school), his / his relative or one of his relatives had been hospitalized, 37% of them were murder and related crimes, 34% of them were responsible for drugs and related crimes. 82% of the participants used cigarette smoking and the reason for starting smoking was the most frequent friendship effect. When the substance use was questioned, 76.9% of the cases were using illicit drug; It was found that the most commonly used substance was cannabis, and the majority of users first used cannabis, and substance use started with the effect of friends most frequently. Discussion and Conclusion: Illicit drug usage is an important problem affecting both the individual and the society. That all aspects of this problem are considered will help to identify solutions and take prevention to be taken.