Adli makamlarca 2020-2022 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalımıza uyuşturucu madde kullanımı şüphesi nedeniyle yönlendirilen Türk vatandaşı olgularına ait adli toksikoloji raporlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of forensic toxicology reports for turkish citizen cases referred to the Department of Forensic Medicine, Gaziantep University, between 2020-2022, due to suspected drug use by judicialauthorities
- Tez No: 830817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKBABA, PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı ülkemizde ve dünyada her geçen gün artış gösteren, morbidite ve mortalite yaratan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmamızda 2020-2022 yılları arasında uyuşturucu madde kullandığı iddiasıyla Anabilim Dalımız Adli Toksikoloji Laboratuvarına gönderilen olgulara yönelik düzenlenen raporlar geriye dönük olarak incelenmiş, Türk vatandaşı olguların sosyodemografik özellikleri ve madde kullanım alışkanlıkları ile ilgili epidemiyolojik verilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında değerlendirilen 7734 raporun %85,6'sında madde kullanımı tespit edildiği, madde kullanan olguların %96,1'inin erkek olduğu, madde kullanımının en yaygın 19-29 (%52,1) yaş aralığında dağılım gösterdiği, olguların %89,4'ünün tek bir sınıf uyuşturucu madde kullanımı olduğu, tek bir sınıf uyuşturucu madde kullanan olguların %94,5'inin amfetamin tipi stimülan maddeleri kullandığı, birden fazla uyuşturucu madde sınıfını birlikte kullanan olguların %96'sının iki farklı sınıfı kombine kullandığı, ikili eş zamanlı kullanımlarda en sık (%45,3) Amfetamin tipi stimülanlar ile opioid grubu uyuşturucu madde birlikteliği saptanmıştır. Gaziantep ilinin amfetamin tipi stimülanların üretim merkezlerinin bulunduğu belirtilen Lübnan ve Suriye'ye yakınlığı ve bu maddelerin kaçakçılığında sık kullanılan uyuşturucu rotaları üzerinde bulunması nedeniyle il genelinde amfetamin tipi stimülan maddelere erişimin kolaylaştığı, uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülecek çalışmalarda amfetamin tipi stimülan maddelere ağırlık verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu alanda yapılacak benzer çalışmalar ile kullanım açısından riskli gruplar saptanarak madde kullanım sorununun tüm yönleriyle ortaya konulması, çözüm yollarının tespitine ve alınacak önlemlere katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Drug use is a serious public health problem that is increasing day by day in our country and worldwide, causing morbidity and mortality. In this study, we retrospectively examined the reports prepared for cases sent to the Department of Forensic Toxicology Laboratory between 2020 and 2022 alleging drug use to reveal the sociodemographiccharacteristics and drug use habits of Turkish citizen cases through epidemiological data. According to the evaluation of 7,734 reports within the scope of the study, drug use was detected in 85.6% of the cases. 96.1% of the drug-using cases were male, and drug use was most prevalent in the age groupe of 19-29 (52.1%). Furthermore, 89.4% of the cases had a single class of drug use, and 94.5% of those using a single class of drug used amphetamine-type stimulants. Among cases using multiple drugclasses, 96% used two different classes in combination, and in dual simultaneous use, the most common combination (45.3%) was found to be amphetamine-type stimulants with opioids. Due to the proximity of Gaziantep province to Lebanon and Syria, which are indicated as productioncenters for amphetamine-type stimulants, and its location on the drug trafficking routes there is an easy access to amphetamine-type stimulants. Therefore, it is suggested that emphasis should be placed on amphetamine-type stimulants to combat drug abuse. Conducting similar studies in this field to identify at-risk groups in terms of usage will contribute to the comprehensive understanding of the drug use problem, as well as the identification of solutions and the implementation of preventive measures.