Kur'an ve hadisler ışığında nifâk ve münâfığın psikolojisi
He psychology of hypocrisy and discord in the light of the Qur'an and hadiths
- Tez No: 560030
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kur'an ve hadisler ışığında nifak ve münâfığın psikolojisini incelemeyi amaçlayan bu çalışmaya, öncelikle kavramsal çerçeve içinde konu ile ilgili bazı kavramlar üzerinde durularak başlandı. İkinci bölümde münâfıklarla ilgili ayetleri anlayabilmek için, indiği toplumun genel yapısını bilmek gerektiği düşüncesinden hareketle Hz. Muhammed dönemine, tarihi kaynaklar ışığında yakından bakıldı. Münâfıklığın ve nifakın ortaya çıkış sebepleri, münâfıkların savaşlardaki samimiyetsizlikleri, Hz. Peygamberi küçük düşürme çabaları ve Hz. Muhammed'in münâfıklara karşı tutumu, o dönemde indiği belirtilen ayetler ile ilişkilendirilerek incelendi. Ayet ve hadislerin ışığında münâfık psikolojisinin anlaşılabilmesi için, üçüncü bölümde, kişilik ve kişilik bozuklukları ve psikolojik savunma mekanizmaları ele alındı. Din Psikolojisi açısından dindarlığın motivasyonları ve dini reddetme nedenlerine değinildikten sonra, münâfıkların ilgili ayetlerdeki kişilik özellikleri bir tablo ile gruplandırıldı. Bu kişilik özelliklerinin ve psikolojilerinin sağlıklı bir düşünce yapısı olmadığı değerlendirildi. Bu bölümde nifak ve münâfık kavramları, insan kişiliğinin psikopatolojik bir yansıması olarak ele alınmış ve münâfıkların ortaya koyduğu karakter özelliklerine uyan kişilik bozuklukları ve altında yatan psikolojik savunma mekanizmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the psychology of hypocrisy and discord in the light of Quran and hadiths. Firstly, some concepts are discussed related to the subject within the conceptual framework. In the second section historical sources were closely reviewed in the light of life of Muhammad period. Because in order to understand the verses about the hypocrites, it is necessary to know the general structure of the society in that time. In this context, the reasons for the emergence of hypocrisy and discord, the insincerities of the arguments in the wars, the attempts to humiliate the Prophet and the attitude of Muhammad towards the hypocrites were examined by light of the verses. In the third chapter, the psychology of hypocritical was examined in the light of verses and hadiths. Firstly, personality and personality disorders and psychological defense mechanism were discussed. The motivations of religiosity and the reasons for denial of religion were mentioned in terms of the psychology of religion. In this context, the personality traits of the hypocrisy were grouped within a table in the respective of verses. These personality traits and psychological structure were not healthy. In this context, the concepts of discord and hypocrisy were considered as a psychopathological reflection of human personality. As a result, personality disorders and psychological defense mechanism which are based on hypocritic characters have been examined.