İnternet gazeteciliğinde mesleki kimliklerin görsel temsili
Visual representation of occupational identities in online journalism
- Tez No: 536854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HATİPLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Journalism, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
'İnternet Gazeteciliğinde Mesleki Kimliklerin Görsel Temsili' başlıklı bu çalışma, mesajların görseller aracılığıyla kitlelere hızlı ve etkin biçimde iletilebildiği gerçeğine dikkat çekmektedir. Çalışmada esasen, internet gazeteciliğinde görselliğin görsel kültür birikimiyle ilişkisi irdelenmektedir. Bu duruma, 'mesleki kimliklerin temsili' örnek alanı kapsamında dikkat çekiyor olması, çalışmanın görsel kültür literatürüne daha önce değinilmemiş bir alanda katkı sağlaması açısından önemlidir. Ulusal gazetelerin internet sitelerindeki mesleki kimlikleri temsil eden görsellerin görsel kültür bağlamında ele alındığı çalışma, bu görsellerin ağırlıklı olarak medya tarafından manipüle edildiğini ve kitlelerin zihinlerine yerleştirildiğini ispatlamaktadır. Bu durumun, belli görselleri herkes için ortak anlamlara sahip birer mesaj taşıyıcısı haline getirdiği, çalışmada ulaşılan bulgularca da teyit edilmektedir. Bu noktada, çalışma, görsel okuryazarlığa ve medya görsellerinin hakikatin yansıması değil, belli bir amaca yönelik kurgular oldukları gerçeğine dikkat çekmektedir. Bu durum, sosyal bilimlerin eleştirel bakış özelliği bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study titled as 'Visual Representation of Occupational Identities in Online Journalism' indicates the reality of being able to transmit the messages through visuals to masses fast and efficiently. In this work, substantially, the relationship between the visuality in online journalism and visual culture accumulation is examined. The study's effort to call atention to this situation within the context of the represantation of identities, is important in terms of making contribution to the visual culture in an untouched area. The study, in which the visuals represent the occupational identities in the internet sites of the national newspapers, are examined in terms of visual culture, proves that these visuals are mainly manipulated and take place in the minds of the masses. It is also verified by the findings of this study that this situation turns some sort of visuals into message carriers which have common meanings for everyone. In this point, this study remarks the visual literacy and the reality that media visuals are not a reflection of the truth but constructs for a specific goal. This fact has an importance in respect to the critical point of view of social sciences.