Geleneksel medyadan yeni medyaya geçişte habercilik: İnternet gazeteciliğinde haber üretim süreci
Journalism in transition from traditional media to new media: News production process in internet journalism
  1. Tez No: 640077
  2. Yazar: EZEL SULTAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Geleneksel medyadan yeni medyaya geçişte habercilik adlı bu çalışmanın konusu İnternet gazeteciliğinde haber üretim sürecidir. Çalışma kapsamında, geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş sürecinde haberin değişimi ve haber üretim süreci ele alınmaktadır. Gazeteciliğin yeni medya ile nasıl dönüşüm sağladığı, gazetecilik pratiklerinin ne şekilde etkilendiği ele alınmaya çalışılmıştır. Haber değeri çerçevesine göre yapılan bu çalışmada, dijital habercilik yapan gazetecilerin haber seçiminde bireysel etkilerden ve mesleki pratiklerden nasıl etkilendiği de ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Ankara'da internet gazeteciliği yapan ve farklı siyasal görüşlere sahip gazetecilerle açık uçlu sorulara dayalı olmak üzere yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde ana hatlarıyla çalışmanın konusu, amacı ve yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde haberin kuramsal çerçevesi ile gazetecilerin haber seçimlerini etkileyen faktörler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, demokratik toplumlarda haber üretim süreçleri, kitle iletişim araçlarının temel işlevleri, demokratik toplumlarda kitle iletişim araçları ve geleneksel medyada haber üretimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde yeni medya kavramı, yeni medyanın temel özellikleri, yeni medya ve değişen gazetecilik ile görüşmeler kapsamında elde edilen bilgiler ışığında yeni medyadaki haber üretim süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study called journalism in transition from traditional media to new media is the news production process in internet journalism. Within the scope of the study, the change of news and the process of news production in the transition from traditional media to new media are discussed. It is aimed to examine how journalism transforms with new media and how journalistic practices are affected. In this study, which was conducted according to the news value framework, it was also attempted to reveal how journalists engaged in digital journalism are affected by individual influences and professional practices in news selection. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with journalists who are internet journalists in Ankara and who have different political views, based on open-ended questions. In the introduction part, which is the first part of the study, the subject, purpose and method of working with main lines are explained. In the second part of the study, the theoretical framework of the news and the factors affecting the news choices of journalists are discussed. In the third section, news production processes in democratic societies, basic functions of mass media, mass media in democratic societies and news production in traditional media are discussed. In the fourth chapter, the news production process in the new media is discussed in the light of the new media concept, the basic features of the new media, the new media and the information obtained in the context of the negotiations with changing journalism.