Türk bütçe sistemi ile Azerbaycan ve Rusya bütçe sistemlerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of the Turkish budget system and Azerbaijan and Russian budget systems
- Tez No: 536905
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bütçe belirli bir zaman süresini kapsayan finansman planı, hükumetin mali planıdır, başka bir deyişle, hukuki açıdan gelirlerin toplanmasına ve giderlerin yapılmasına izin ve yetki veren kanun, ekonomik açıdan ise çok önemli bir maliye politikası aracıdır. Ülkeler, ekomomi alanında yaşanan gelişmelere ayak uydurmak için çeşitli reformlar yapmayı gerekli bulmuşlardır. Aynı zamanda bütçe alanında da reformlar olmaktadır ve Türkiye, Azerbaycan, Rusya da bütçe alanında değişimlere giden ülkeler arasındadırlar ve bu anlamda yapılan değişiklikler çalışmamızın araştırma kapsamına dahildir, öyle ki, çalışmamızda yapılan değişiklikler sonrasında bütçe sistemlerinin ülkeler bazında ayrı-ayrı karşılaştırılması yapılıp bunun sonucunda farklı ve ortak yönler belirlenmektedir. Türkiye, Azerbaycan ve Rusya bütçe sistemlerini karşılaştırıp, onların ortak ve farklı yönlerini belirledikten sonra, her üç ülkede bütçe ilkeleri, bütçe yapıları, bütçe projesinin hazırlanması, görüşülmesi, uygulanması, bütçe hakkı, stratejik plan açısından ortak ve farklı yönlerin mevcutluğu ama özellikle bütçe denetimi açısındançok büyük farklılıkların var olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The financing plan covering the budget for a certain period of time is the financial plan of the government, in other words, it is the law that permits and authorizes the collection of revenues from the legal point of view and the expenses, and it is a very important financial policy tool. Countries have found it necessary to make various reforms in order to keep up with the developments in the economy. At the same time it is also the reforms in the budgetary field and in Turkey, Azerbaijan and Russia are among the countries leading to changes in the budgetary field and is included in the scope of our research studies changes made in this regard, so that in our study, in some countries of the budget system after changes made separately-made comparison of different individual as a result of this and common aspects are determined. Turkey, Azerbaijan and the Russian budget system for comparing, after determining their common and different aspects of budget principles in all three countries, the budget structure, preparation of the budget project, discussion, implementation, budget right, mevcutlug of common and different aspects from the strategic plan, but particularly budget control açısındançok large differences are concluded.