Azerbaycan'da kurumlara uygulanan menfaat vergisinin ve sadeleştirilmiş verginin Türkiye'deki kurumlar vergisi ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of profit tax and si̇mplified tax applied in corporations in Azerbaijan and coporation tax in Turkey
  1. Tez No: 483197
  2. Yazar: SAMİR MASİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Devletler kamu harcamalarını bütçe gelirleri ile finanse etmektedirler. Vergi gelirleri ise bütçe gelirleri içinde yüksek paya sahiptir. Bu yüzden de devletler vergi ile ilgili konuların yasal çerçevesini doğru belirlemeye çalışmaktadırlar. Vergi ile ilgili kanunları henüz yeni olan Azerbaycan'ın bütçe gelirleri içinde vergi gelirlerinin payının az olduğu görülmektedir. Bu nedenle bütçe gelirleri içinde payı az olan vergi gelirlerine gösterilen önem, ekonomisi büyük ölçüde petrol fiyatlarına bağlı olan Azerbaycan'da petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeden dolayı daha da artmaktadır. Bu durumda Azerbaycan'da vergi gelirleri içinde önemli yere sahip olan ve kurumlara uygulanan menfaat vergisinin ve mükelleflere kolaylık sağlamak için getirilen sadeleştirilmiş verginin yasal çerçevesinin ne derecede verimli olduğunun analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz vergi geleneği Azerbaycan'dan daha eski olan Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisi esas alınarak yapıldığında menfaat vergisinin ve sadeleştirilmiş verginin Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisi ile benzer ve farklı yanlarının olduğu görülmektedir. Diğer bir analiz petrol fiyatlarının gerilemesinden dolayı önemi artan vergi gelirlerinin de, petrol fiyatlarından etkilendiğini ve bu yüzden de Azerbaycan'nın petrol dışı sektöre yöneldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
States finance public expenditures with budget revenues. Tax revenues have a high share in budget revenues. Therefore, states are trying to determine the legal framework of tax matters. It is seen that the share of tax revenues in the budget revenues of Azerbaijan, whose tax-related laws are still new, appears to be small. For this reason, the importance attached to tax revenues, which have a small share in budget revenues, is increasing due to the decline in oil prices in Azerbaijan, whose economy is largely dependent on oil pricesIn this case, it is necessary to analyze the efficiency of the legal framework of the profit tax which is important in tax revenues in Azerbaijan and applied to the corporations, and of the simplified tax which is provided for the convenience of the taxpayer. It is seen that, when this analysis is done on the basis of the coporation tax applied in Turkey, which is older than the tax tradition of Azerbaijan, profit tax and simplified tax have similar and different sides with coporation tax. Another analysis shows that the tax revenues, which has importance of increased due to the decline in oil prices, is also affected by oil prices and thus Azerbaijan is heading to the non-oil sector.