İdarenin özendirme ve destekleme faaliyeti
Legal regime of state subsidy and incentives as a administrative function
  1. Tez No: 536962
  2. Yazar: NECİP TAHA GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, ayrı bir idari faaliyet türü olarak özendirme ve destekleme faaliyetinin kamu hizmeti ve kolluk faaliyetinden farklılık gösteren durumları, faaliyette kullanılan araçlar, idarenin yararlandırma usulleri ve faaliyetteki kamu yararının özellik arzeden durumları inceleme altına alınmıştır. Ayrıca faaliyetin toplumsal ve ekonomik boyutuyla dengeleyici ve tamamlayıcı işlevine işaret edilerek, idari faaliyetler konusunda hangi rejim belirlenirse belirlensin bir idari faaliyet olarak önemi ve gerekliliği tartışılmıştır. Bunun dışında idare hukukunda gerçekleşen değişim ve dönüşüme bağlı olarak faaliyetin yeni hukuki rejim bütünlüğü ve güncellik içeren boyutu değerlendirme altına alınmıştır. Faaliyetin rekabeti bozucu muhtemel etkisi dolayısıyla Avrupa Birliği devlet yardımları hukuku ve Dünya Ticaret Örgütü devlet destekleri düzenlemeleri ışığında sınırı ve eşitlik-etkinlik arasındaki dengesi de değerlendirilmiştir. Bir müessesenin ilkeler çervevesinde açıklanması gereği dolayısıyla ilkeler arayışına gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, state subsidies and incentives as a separate type of administrative function, the differences between the public service and police power functions, the tools used in the function, the methods of benefiting from the administration and the features of the public interest in the function have been examined. By pointing out the balancing and complementary function of the activity with its social and economic dimension, the importance and necessity of administrative function as an administrative activity are discussed. In addition to this, due to the change and transformation in administrative law, including integrity and actuality dimension the new legal regime of the function has been taken into consideration. Due to the potential disruptive effect in competition of the function, the balance between the European Union State Aid Law and the World Trade Organization State Subsidy regulations and the equilibrium between equality and efficiency were also evaluated. Principles have been searched because of the necessity of disclosure of principles of an institution.