The human centric lighting concept: A proposal for an office interior
İnsan odaklı aydınlatma tasarım konsepti: Ofis iç mekanı için bir öneri
- Tez No: 536971
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPİN KÖKNEL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişen teknolojiler ve iletişim çağıyla insanlar kapalı mekanlarda fazla zaman geçirip, günışığından yeterince yararlanamamaktadır. Bu sebeple, insan vücudunda fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Uluslararası aydınlatma standartları ışığın görsel etkileri düşünülerek oluşturulmuştur. Fakat ışığın görsel olmayan etkileri de çok önemlidir. İç mekan aydınlatma tasarımlarında bu göz önünde bulundurularak, yeni bir aydınlatma konsepti geliştirilmiştir: İnsan Odaklı Aydınlatma. Bu aydınlatma konseptinde ışığın hem görsel, hem de görsel olmayan etkileri dikkate alınır ve kişinin ruh halini ve sağlığını olumlu etkileyecek aydınlatma tasarımları yapılır. Bu çalışmada 'İnsan Odaklı Aydınlatma' konsepti ve önemi anlatılmıştır. Bu konseptin gereksinimleri doğrultusunda, bir ofis iç mekanına aydınlatma tasarımı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As people spend more time indoors, their contact with daylight decreases, and do not benefit sufficiently from daylight. Therefore, physical and psychological disorders occur in the human body. The international lighting standards consider only the visual effects of light; there is also non-visual effects of light which have been not enough placed in them. Considering this in lighting designs, a new lighting concept has been developed: Human Centric Lighting. In this study, the HCL concept has been explained, and how significant in people's lives. With the requirements of this concept, an office interior lighting design was implemented.