Perakende mağazacılıkta aydınlatma armatürlerindeki ışık renginin tüketiciler üzerinde yarattığı duygu durumu ve tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına etkisi
The emotion of the light color of lighting fixtures inretailing store on consumers and its
  1. Tez No: 663111
  2. Yazar: ZİYA DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsan yaşamındaki değişiklikler ve gelişen teknolojinin sonucu olarak doğal ortamdan uzaklaşılmış, suni ortamlarda yaşamak ve çalışmak zorunda kalınmıştır. Bunun sonucu olarak yapay aydınlatma sistemlerinin kullanımı zorunlu olmuştur. Gün içerisinde yeterli düzeyde gün ışığına alamamanın sonucu olarak insan vücudundaki sirkadiyen ritmin bozulduğu, bu durumun hem ruhsal hem de fiziksel hastalıklara neden olduğunu gösteren pek çok çalışma ve bilimsel yayınlar bulunmaktadır. Bu nedenle son yıllarda yapay aydınlatma sistemlerinin insan sağlığı odaklı olarak geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlamıştır.“Biodinamik Aydınlatma”,“İnsan Odaklı Aydınlatma”veya“Sirkadiyen Aydınlatma”gibi isimlerle anılan bu yeni aydınlatma sistemleri insan metabolizması ve psikolojisi göz önüne alınarak geliştirilmektedir. Bu tez çalışması ile aydınlatma kavramı, aydınlatma tasarımı ve parametreleri ile aydınlatma konularına değinilmiş, literatür taraması yapılmıştır. Mağazacılıkta aydınlatmanın önemi ve işlevi hakkında ve biyodinamik aydınlatmanın İnsan sağlığına etkisi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Işık renginin müşterilerin alışveriş davranışına olan etkilerinin irdelenmesi ve konvansiyonel aydınlatma ile LED aydınlatmanın enerji verimliliği açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Bu bağlamda Mavi Giyim Maltepe Piazza A.V.M. mağazası örneği üzerinden, mevcutta kullanılan LED aydınlatma sistemi ile konvansiyonel ve biyodinamik aydınlatma sistemi simülasyonlarının karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the changes in human life and developing technology, the natural environment was moved away, and they have to live and work in artificial environments. As a result, the use of artificial lighting systems has become inevitable. There are many studies and scientific publications that show that the circadian rhythm in the human body is disrupted as a result of not getting enough sunlight during the day, and this situation causes both mental and physical diseases. For this reason, some studies have been started in recent years to develop artificial lighting systems, focusing on human health. These new lighting systems, known by names such as“Biodynamic Lighting”,“Human Centric Lighting”or“Circadian Lighting”, are developed by considering human metabolism and psychology. The concept of illumination, illumination design and its parameters, and illumination issues have been discussed through this thesis study and has been reviewed literature. General informations about the importance and function of lighting in retailing and the effect of biodynamic lighting on human health are taken part in. The effects of light color on the shopping behavior of the customers were examined and the comparison of conventional lighting and LED lighting in terms of energy efficiency was made. In this context, a comparison of the current LED lighting system with conventional and biodynamic lighting system simulations was made through the sample of Mavi Giyim Maltepe Piazza shopping Center.