Bluetooth ile mesh network oluşturulması ve menzil analizinin incelenmesi
Establishing a mesh network with bluetooth and investigating the range analysis
- Tez No: 536980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bluetooth, kısa mesafe kablosuz haberleşmede karşılaşılan problemlere ucuz ve az enerji tüketen çözümler üreten bir teknolojidir. Son olarak çıkarmış olduğu mesh standardı ile kısa mesafe kablosuz haberleşmelere yeni bir boyut kazandıran Bluetooth, pazarda meydana gelen ihtiyaçlara da çözümler üretmeyi amaçlamaktadır. Nesnelerin interneti konseptinin yaygınlaşması ile her geçen gün daha fazla nesnenin internete bağlanması hedeflenmektedir. Kullanılan kablosuz internet modüllerinin pahalı olması ve çok güç tüketmelerinden dolayı bir güç kaynağından bağımsız çalışamaması problemler teşkil etmektedir. Bu problemleri aşma adına hali hazırda kablosuz haberleşme ağlarında kullanılan mesh teknolojisinin Bluetooth çözümlerine adapte olması amacı ile, Bluetooth adına standartları yayınlamakla yükümlü olan Bluetooth Özel İlgi Grubu tarafından Mesh Standardı yayınlanmıştır. Bluetooth Mesh Standardı yayınlanana dek Bluetooth modülleri ile sadece bire bir haberleşme ya da bire çok haberleşme (beaconing) gibi haberleşme yöntemleri mümkün idi. Fakat bluetooth modülleri arasında aynı anda hem veri gönderme hem veri alma ancak Bluetooth Mesh Standardı yayınlandıktan sonra desteklenmeye başlandı. Bu tarihe kadar yayınlanan standartlarda 4.0 öncesi standartlara bakılacak olunursa burada kısa mesafe hızlı veri alışverişinin hedeflendiği gözlemlenmektedir ve bu standartlarda düşük enerji tüketimini hedeflemek gibi bir kaygı yoktur. 4.0 ve takip eden standartlarda Bluetooth Düşük Enerjinin piyasaya kazandırılması ile düşük enerji harcayan bluetooth modülleri üretilmeye başlanmış ve geleneksel veri alışverişinin yanında bluetooth beaconların da piyasada kullanımı yaygınlaşmıştır. Mesh standardının Bluetooth teknolojisine adaptasyonu ile Bluetooth teknolojisine mesh esnekliği kazandırılmıştır. Bluetooth teknolojisinin zayıf noktalarından birisi olan kapsama alanının darlığı ve birden fazla cihaz arasında aynı anda veri alışverişinin standart olarak desteklenmemesi mesh standardının Bluetooth'a kazandırılması ile aşılmıştır. Bu sayede çok geniş fiziksel alanlara bluetooth networkü ile ulaşabilmek mümkün olmuş ve yine birden fazla cihaza tek bir cihaz üzerinden ulaşmak mümkün olmuştur. Daha önce Bluetooth ile mesh network uygulamaları yapılmış olsa da bu uygulamalar deneysel uygulamalar olmaktan ileri gitmemiş ve daha da önemlisi Bluetooth özel ilgi grubu tarafından standartlaştırılmamıştır. Nihayet Özel İlgi Grubu tarafından standart olarak Bluetooth'a eklenen mesh özelliği, özellikle 5.0 standardını taşıyan çiplerin de piyasaya sürülmesi ile kullanıcıların ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada Nordic nRF52832 işlemcileri kullanarak Bluetooth Mesh Network oluşturulmuş, sistemin çalışma prensipleri incelenmiş, farklı bluetooth standardına sahip ve farklı anten yapılarına sahip Bluetooth beaconlar kullanarak modüllerin menzil analizleri yapılmış ve bir mesh network içerisinde kullanılabilecek optimum sayıda modül sayısı tahmini gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bluetooth is a technology that offers cheap and low energy solutions for the problems that are faced in the short-range wireless communications. With the last standard that is released which brought a new dimension to the short-range wireless communications, Bluetooth aims to solve the problems that arises in the market. As the concept of Internet of Things gets more common, it is aimed to connect more and more things to the internet. But the existing wireless modules do not have low power consumption and they are not low-cost devices, and this constitutes a problem. To overcome such problems, the mesh concept which was already being used in the existing wireless networks was adapted into Bluetooth technology by the Bluetooth Special Interest Group. Until the release of the Bluetooth Mesh Standard, it was only possible to establish such communications as one to one communiction and one to many communications, which is also called as beaconing. But to be able to send and receive data simultaniously was not supported and it has been supported just after the release of the Mesh Standard in a wider manner. When looked at the standards that were released before Bluetooth 4.0, it is noticed that the goal of short range and fast transmissions were aimed, and the low power consumption was not a concern in these standards. After the release of 4.0, the low power consumption modules were released to the market and aside from the traditional data transmission, bluetooth beacons have become more common as well. By adapting the mesh concept into Bluetooth, the flexibility of the mesh has been added to Bluetooth. The weak points of this technology, which are the relatively narrower coverage zone and not being able to send and receive data among multiple devices have been overcome with this adaptation. And it is also possible to cover larger physical areas with Bluetooth mesh. Even though there were studies that were aimed to perform mesh applications with Bluetooth before the release of the mesh standard, they were not more than applications that were conducted with experimental concerns. And they were not been standardized. Finally, the Special Interest Group has added the mesh to bluetooth as a standard and this drew the attention of the Bluetooth developers. In this study, a mesh network has been formed by using nRF52832 processors and the basic principles of the system was investigated. By using Bluetooth beacons which has different antenna structures and different Bluetooth standards, the range analysis has been performed and for a possible mesh network application the optimum number of low energy modules to be used were estimated.