Ayfer Tunç'un romanlarında yabancılaşma
Alienation in Ayfer Tunç's novels
- Tez No: 536981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ARDALI BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Ayfer Tunç'un yayımlanmış yedi romanı (Kapak Kızı, Aziz Bey Hadisesi, Yeşil Peri Gecesi, Suzan Defter, Dünya Ağrısı ve Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura) yabancılaşma izleği doğrultusunda incelenmiştir. Romanlarda oldukça etken olan ağrı, keder, azap, sıkışmışlık ve travma temleri ışığında yabancılaşmanın izi sürülmüştür, özellikle başkişi olan anomik roman figürlerinin kimlik ve kişilik bunalımlarının, kendilerine ve dünyaya olan yabancılıklarının dinamikleri ortaya konmuştur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yabancılaşma kavramı ve dünya edebiyatında yabancılaşma üzerine kuramsal bilgiler ele alınmaya çalışılmış, ikinci bölümde ise Türk edebiyatında yabancılaşma kavramı, modernist roman ve Ayfer Tunç edebiyatı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü roman incelemelerine ayrılmıştır; romanlardaki anomik ve genelde başkişi olan bireyler aile yapıları, toplum içindeki duruşları ve ölüm/intihar halleri odağa alınarak incelenmiştir. Yazarın romanlarında neredeyse aile yapısı kadar çok yer kaplayan ölüm izleğinin işlevleri de incelenmiştir. Sonuç olarak, öteki olmaya ve dışlanmaya toplumun en küçük birimi olan ailede başlayan bireylerin yabancılaşmalarının toplumsal bilinçdışıyla birlikte kendine yabancılaşmaya evrildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ayfer Tunç's seven novels have been published (Kapak Kızı, Aziz Bey Hadisesi, Yeşil Peri Gecesi, Suzan Defter, Dünya Ağrısı ve Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura) were examined in the direction of alienation theme. Alienation has been traced in the light of the themes of pain, grief, torment, being stuck and trauma, which are very dominant in the novels and the dynamics of the especially the main figures of identity and personality crisis of the anomic novel figures especially who are main figures and their alination to themselves and to the world have been revealed. The study consists of three parts. In the first part, the concept of alienation and alienation in the world literature are tried to be approached and in the second part, the concept of alienation in Turkish literature, modernist novel and Ayfer Tunç literature are emphasized. The third and final part of the study is devoted to novel analysing; the anomalies in the novels and the individuals who are generally the ones in the family were examined by taking into consideration the family structures, their stance in the society and death/suicide states. In the novels of the author, the functions of the death trace, which almost occupied as much as the family structure, were examined. As a result, it has been determined that the alienation of the individuals who started in the family, which is the smallest unit of the society, to the other and evolving into alienation with the social unconscious.