Hastane personelinin iş tatmini ve kurumsal güvenin motivasyon üzerine etkisi; Bir özel hastane örneği
The effects on the motivation of health personnel's, worksatisfaction and corporate reliability; A private hospital model
- Tez No: 536979
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Motivasyon, hem bireyin kendi amaç ve hedefleri hem de çalıştığı kurumun amaç ve hedeflerine ulaşmasında etkili olan ve örgüt amaçlarına ulaşmaya yarayan itici güç veya güdülerdir. Bir işletmenin başarıya ulaşması ve rekabet gücünü arttırabilmesi, sahip olduğu insan kaynağını en etkili ve verimli şekilde kullanması gerekmektedir. Buçalışmanın amacı; sağlık personelinin motivasyonları üzerine, örgütsel motivasyon faktörlerinden iş tatmini ve kurumsal güvenin etkisinin tespit edilmesi ve motivasyonu ne şekilde etkilediğinin belirlenmesidir. Bu doğrultuda geçmişte yapılmış araştırmalarda kullanılmış, geçerliliği ve güvenilirliği ispatlış İş Tatmini, Kurumsal Güven ve Motivasyon ölçekleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin toplanabilmesi Ankara ilinde faaliyet gösteren özel bir hastanede çalışan 222 sağlık personeline anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda; katılımcıların düşük iş tatmin düzeyinde oldukları ve kurumsal güvenlerinin kısmen olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların içsel motivasyonlarının yüksek ancak dışsal motivasyonlarının bulunmadığı,genel motivasyonlarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş tatmini ve kurumsal güven faktörleri ile çalışanların motivasyonları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, iş tatmini ve kurumsal güveninin çalışan motivasyonunu arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda sektör temsilcilerine ve bu konuda çalışma yapacak araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Motivation is theability of theindividualtoachieve his or her owngoals and objectives, as well as theorganization'sgoals and objectives, and tochannelthem. Therefore, in orderfor an enterprise to succeed and increase its competitiveness, it has to use its human resources in the most effective and efficient way. The purpose of this research study; the purpose of this study is to determine the effects of organizational motivation on health care personnel ' motivation and to determine whether or not there is an impact of business satisfaction and corporate trust. In this respect, the business satisfaction, Corporate trust and motivation scales, which have been used in the past research, have been used as data collection tools. In order to collect the data, 222 health care personnel working in a private hospital in Ankara were surveyed. As a result of the analysis of the research data, it was determined that the participants were at a lower level of satisfaction and that their corporate trust was partially compromised. It has been concluded that the internal motivation of the participants is high and the external motivation is low but the overall motivation is moderate. It was concluded that job satisfaction and corporate trust factors had a positive and meaningful relationship with employees ' motivations, and that job satisfaction and corporate trust increased employee motivation. In line with the results reached, proposals were submitted to sector representatives and researchers who will work on this subject.