Tıbbi cihaz sektörünün dış ticarette mevcut durumu: Türkiye örneği
Current situation of foreign trade of the medical devices industry: The case of Turkey
- Tez No: 537016
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsan sağlığının daha değerli kılınmasıyla ve artan nüfus ile birlikte, güncel teknoloji eşliğinde sağlık sektöründe gelişmeler meydana gelmiştir. ABD'nin öncülüğünde başlanılan tıbbi cihazların standardizasyonu, çeşitli mevzuatlara bağlanarak gerçekleştirilmiştir. Ardından diğer ülkelerde mevzuatlarında değişiklik yaparak tıbbi cihazların standardizasyonunu hayata geçirmişlerdir. Günümüzde ABD ve AB ülkeleri tıbbi cihazların geliştirilmesi adına birçok Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Küreselleşme ile birlikte ortaya çıkan rekabet ortamında ülkeler tıbbi cihazlara yönelik daha fonksiyonel, teknolojik özelliklere sahip ve müşteriye hitap eden ürünler ortaya koymak adına büyük yatırımlar yapmaktadır. Türkiye ise tıbbi cihaz sektöründe gelişme gösteren ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye tıbbi cihaz ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu ithal ederken, bazı ürünleri de kendisi üreterek ihracatını gerçekleştirmektedir. Son yıllarda Türkiye'de tıbbi cihaz sektörüne yönelik çalışmalar yapılmakta, devlet ekonomik destek sunmaktadır. Bu çalışmada; Tıbbi cihaz sektörünün durumu, Pazar kapasitesi, ülkelerin ithalat ve ihracat oranlarına yer verilmiştir. Ülkelerin tıbbi cihazlara yönelik gerçekleştirdiği dış ticaret sorunları ve çözümleri ele alınmıştır. Türkiye'deki duruma da bakılarak sağlık alanında gelişimi, tıbbi cihazlara ihtiyacı, ihtiyaçların giderilmesi konusunda izlenilen yola değinilmiştir. Tıbbi cihazların tüm dünyadaki önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increased value of human health and the growing population, it has become possible to develop in the health sector in the context of current technology. The standardization of medical devices, which was initiated by the United States, was carried out by linking to various legislation. Then, in other countries, they changed their legislation and passed the standardization of medical devices. Today, the US and EU countries are engaged in many R & D activities in the name of the development of medical devices. In the competitive environment that emerges with globalization, countries are investing heavily in order to produce products that have more functional, technological features for medical devices and appeal to customers. Turkey has emerged as one of the countries showing improvements in the medical device industry. Turkey is importing the majority of the medical device requirements. However, some products are produced and exported. In Turkey, working for the medical device industry has increased in recent years, and the state offers financial support in this regard. In this study, the status of the medical device industry, market capacity, import and export rates of countries were included. The foreign trade problems and solutions that countries have implemented for medical devices have been discussed. Turkey's development in the field of health has been mentioned with the need for medical devices and the elimination of those needs. The importance of medical devices all over the world is emphasized.