Türk din musikisi açısından felek kavramının incelenmesi
An analysis of felek as a concept in relation to history of Turkish religious music
- Tez No: 537017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AVCI AKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Felek kavramı yüzyıllar boyu farklı disiplinlerde kullanılmış bir kavramdır. Bu kavram bazı çalışmalarda incelenmiştir fakat literatürde müzik ile olan bağlantısının hususi olarak incelendiği bir çalışmaya rastlanılamamıştır. Bu çalışmadaki temel amaç felek kavramının müzik ile olan bağlantısını ve dini musiki açısından önemini ortaya çıkartmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma iki ana bölüme ayrılmış olup, ilk bölüm felek kavramı ile ilgili literatür taramasını, ikinci bölüm ise müzikal analizi kapsamaktadır. Birinci bölümde felek kavramı ana hatlarıyla incelenmiş olup; insan, felek ve müzik arasındaki bağlantılar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise; Mevlevi ayinlerinde yer alan felek kavramlarının yeri ve kullanılma şekli tespit edilmiş olup, felek kavramının dini musiki açısından önemi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz sonucunda hem sembolik açıdan hem de bestecilik açısından incelenen felek kavramının, Mevlevi ayinlerinde yer alan sembolik anlamlar ile örtüştüğü ve bestecilik açısından ise felek kavramının makamın genel seyrinin en tiz bölgesinde konumlandırıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the centuries, the concept of“felek”has been discussed by different disciplines. Even though, scholarly attention has been diverted towards the concept of“felek”, its relation with music has been neglected. To fill in this lacuna, the central task of this study to reveal the relationship between felek and music, thereby depicting the importance of felek for the religious form of music. In that respect, this study is structured into two consequent sections. The first section contains a literature review through which the concept of felek is analyzed, alongside an investigation of the relationship among felek, human being, and music. Meanwhile, the second section is reserved for the musical analysis with respect to on which partition the“felek”is positioned and in what meaning it is used. The results of the analyses show that the concept of felek does not only correspond with the symbolic rituals of Mevlevis, but also“felek”is positioned at the highest tone on the partition.