Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kız çocuklarının erken yaşta evlilikleri ve din algısı: Şanlıurfa örneği
Early marriage and religion perception of girls in Southeastern Anatolia: Example of Şanlıurfa
- Tez No: 537040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Geçmişten günümüze kadar çözülemeyen bir sorun olan ve kanayan bir yaramız haline gelen çocuk gelinler bugün birçok toplumda, toplumsal bir sorun halini almıştır. Türkiye de dâhil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde erken yaşta evliliklerle ilgili problemler çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Bazı kesimlerce erken yaş evliliği ile ilgili dinî sebepler öne sürülmüş olsa da dinin ne tür bir etkisinin olduğu ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bir yandan erken yaşta evliliğe zorlanan kızlar, yanlış dinî algı nedeniyle istemediği bir hayatı yaşamaya mecbur edilirken, diğer yandan da din sebebi üzerinde durarak, odak başka sebeplerden uzaklaştırılmakta ve dine karşı yanlış algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle araştırmada Hz. Peygamber'in evlilik hayatına ve özelde Hz. Aişe (ra) ile olan evliliğinin altında yatan sebeplere de değinilmiştir. Erken yaş evliliğinde din algısı üzerinde durulması iki sonuca yol açmaktadır. Bunlardan birincisi odağın din algısı üzerinde durularak gerçek sebebin bulunmasının engellenmesi, ikincisi ise dine karşı oluşturulan yanlış algıyı tahkim etmesidir. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli sosyal problemlerinden biri olan kız çocuklarının erken yaşta evliliği ve evlilik kurumunun bu kadar basite indirgenmesinin ileriki dönemlerde aile hayatını sarsan sonuçlara neden olacağı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kadim şehirlerinden olan Şanlıurfa örneği ile bölge halkının bu olay karşısındaki tutumları incelenmeye ve alışılmışın dışında bazı yorumlarla literatüre katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child brides who have become a bleeding problem that has not been resolved from day to day, have become a social problem in many societies today. In many areas of the World including Turkey, problems associated with early marriage are being tried to resolve. Although some sections come out with religious reasons for early marriage, any study hasn't been conducted on what kind of effect religion has. On the one hand, girls who are forced to marry at an early age, are forced to live a life they do not want because of false religious perception. On the other hand, dwelling upon the cause of religion, the focus is removed from other causes and misperception against the religion is created. Therefore, in the research, the underlying causes of the Prophet's marriage and in particular the marriage to Ayşe were also discussed. Focusing on religious perception in early marriage leads to two consequences. The first of these is the prevention of the real cause by focusing on the religious perception and the second is solidifying the false perception on the religion. It is a known fact that, one of the important social problems of South-eastern Anatolia and Eastern Anatolia Region, early marriage of girls and the reducing to the simple terms of the marriage institution will cause shaking consequences forthe family life in future periods. Therefore, Şanlıurfa, one of the ancient cities of the South-eastern Anatolian Region and the attitudes of the people of the region against this event were tried to be examined and has been tried to contribute to the literature through some unusual interpretations.