Birliktelik kuralı yöntemleri ile e-ticaret satışlarının analizi
Analysis of e-commerce sales with association rule methods
  1. Tez No: 537041
  2. Yazar: YAVUZ DEMİROK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Veri madenciliği yöntemleri ile her geçen gün büyüyen veritabanı bilgilerinin analiz edilmesi daha da kolaylaşmıştır. Bu çalışma ile bir e-ticaret firmasındaki müşterilerin aldığı ürünlerin veri madenciliği teknikleri ile en çok tercih edilen ve birlikte alınan ürünler olarak analizi yapılmış ve sonuçları incelenmiştir. Bu analiz veri madenciliğinde kullanılan bir yöntem olan ve birliktelik kuralları algoritmalarından Apriori Algoritması kullanılarak yapılmıştır. Birliktelik kuralı; müşteri tarafından hangi sıklıkla hangi ürünlerin aynı anda bir arada alındığını ve bu ürün setlerini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Müşterilerin karakteristik özelliklerine ve kullanım alışkanlıklarına yönelik hangi müşteri, hangi ürünlere, ne zaman ihtiyaç duyduğu incelenmiş ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Burada iki türlü amaç vardır; yaygın olarak tercih edilen ürünler ve müşterilerin en sık tercih ettiği ürün gruplarının tespiti.
Özet (Çeviri)
With data mining methods, it is even easier to analyze database information that grows day by day. In this study, an e-commerce customer's products were analyzed with data mining techniques by analyzing the most preferred and co-purchased products. This analysis is done by using the algorithm of Apriori Algorithm, which is a method used in data mining. The association is constitutional; is a method used by the customer to determine how often products are taken together at the same time and to determine these product sets. The customer's characteristics and usage habits were investigated and the results of analysis were evaluated. There are two purposes here; the most commonly preferred products and the most frequently preferred product groups of customers.