The analysis and use of 360 degree feedback technique in the evaluation of leadership style
Liderlik tarzının değerlendirilmesinde 360 derece geri bildirim tekniğinin analizi ve kullanımı
- Tez No: 537056
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
360 derece geribildirim, davranış değişikliklerini açıklamak için uygun ve kapsamlı bir bakış açısı için fırsat sağlar. Örgüt liderleri başarı sağlamak için 360 derece geribildirimi kullanarak vizyonunu ve iş stratejilerini geliştirebilirler. Bir lider, organizasyonun ilerlemesini sağlamak için diğer kişileri de içeren ortak çalışmaya dayalı/katılımcı bir yaklaşıma ihtiyaç duyar. 360 derece geri bildirim, organizasyonun stratejik planını uygulamak, liderlik tarzları ile ilgili geribildirim toplamak için lidere bir araç niteliğinde yardımcı olur. Buna ek olarak, Mevcut nicel çalışma; örgütsel verimliliği geliştirmek için 360 derece geri bildirimin, liderlik uygulaması üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırmanın değişkenlerini analiz etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) tekniği kullanılarak Yol Analizi uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında liderlik tarzıları ile 360 derece geri bildirim süreci arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Daha belirgin bir biçimde açıklamak gerekirse, 360 derece olumlu ve olumsuz geri bildirim, hizmetkar liderliği motivasyon aracılığıyla doğrudan ve dolaylı olarak yordamaktadır. Bu araştırma farklı yararlanıcılar için hem bir metod hem de geribildirim kullanmısının teşvıkının artırılmasına yönelik bilgilerin ortaya çıkarılmasına katkı sağlamaktadır. Örgüt liderler, örgüt içindeki işbirlikçi yaklaşımları geliştirmek için bu çalışmanın sonuçlarından yararlanabilecektir. Liderlere geri bildirim sağlayan çok kaynaklı geri bildirim sürecini dahil etme; liderlik uygulamalarını geliştirmeye ve arttırmaya yönelik planlarda yardımcı olacaktır. Mevcut çalışma, 360 derece değerlendirmenin daha derinlemesine anlaşılmasına olanak sağlar. Çalışmanın değişkenleri liderlik ve örgüt geliştirme literatürünün gelişimine katkıda bulunacaktır. Örgüt yöneticileri veya diğer paydaşlar bu çalışmanın bulgularından yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
360-degree feedback generates an opportunity for appropriate and thoughtful understandings to explain behavioral changes. The organizational leaders can develop the visions and work strategies using 360-degree feedback to help bring success. A leader needs a collaborative approach involving others to help guide the organization forward. 360-degree feedback helps the leader as a vehicle to collect feedback on their leadership style to execute the strategic plan for the organization. Moreover, the present quantitative research examined the impact of 360-degree feedback on leadership practice to develop organizational efficiency. Path analysis using Structured Equation Modeling (SEM) technique had applied to analyze the study variable. A significant relationship is found between the 360-degree feedback process with the leadership styles under this study. More specifically, 360-degree positive and negative feedback predict the servant leadership directly and indirectly through motivation to lead. This study on one side gain information to increase support for the use of feedback and on the other side foster the method to leverage benefit or effectiveness for different recipients. The organizational leader would find benefits from the current study result to improve the collaborative approach in the organization. By incorporating the multi-source feedback process that provides feedback to leaders would help to plans for developing and enhancing leadership practices. Current research provides a more in-depth understanding of the 360-degree assessment. Means of the study will contribute to leadership and organizational development. Organizational manager and other stakeholders are expected to get benefit from the findings of the study.