360 derece feedback performans değerleme sistemi ve bir uygulama
360 degree feedback evaluation system and a research
  1. Tez No: 824959
  2. Yazar: FATMA GAMZE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan kaynakları sisteminin başarısı; objektif, tutarlı ve adil bir performans değerlendirme yöntemine sahip olmakla mümkündür. 360 derece feedback performans değerleme yöntemi diğer geleneksel yöntemlerin dışında performansa yeni bir bakış açısı getirmektedir. 360 derece feedback yönteminde çalışanın kendisinin, amirinin, iş arkadaşlarının, astlarının ve müşteriler gibi çeşitli grupların vermiş olduğu geri-bildirimler ile başarının artacağı varsayılmaktadır. Bu çalışma, 360 derece geri bildirim sisteminin üniversitelerde akademik personel üzerinde uygulanabilir olup olmadığına dair akademik personelin bakış açısını tespit etmeye yöneliktir. Çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesine bağlı fakültelerde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, akademik personel için hazırlanmış yarı yapılandırılmış mülakat formları ile elde edilen bilgiler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, 360 derece feedback yönteminin bir performans değerleme yöntemi olarak uygulanmasının akademik personel tarafından olumlu karşılandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Success of the human resource system depends on an objective, consistent and fair performance evaluation method. Unlike other conventional methods, 360 degree feed-back performance evaluation method is a new perspective as far as performance is concerned. In this method, it is assumed that the success increases through the feed-backs given by various groups such as the employee, his/her supervisor, his/her peer, and his/her subordinate and the customers. This study aims at determining the view point of the academic staff regarding the applicability of 360 degree feed-back system on academic staff in the universities. The research has been conducted in the faculties of Gaziosmanpaşa University. In this study, the data obtained by means of the semi-structured interview forms prepared for the academic staff is analyzed through content analysis method. The results of the research indicate that academic staff reacts positively to the use of 360 degree feed-back method as a performance evaluation method.