Ortaokul öğrencilerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of the secondary school students on interactive board use
- Tez No: 537057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Fatih projesi kapsamında 2012–2013 eğitim öğretim yılında Anadolu Liselerinde kullanılmaya başlanan etkileşimli tahta daha sonraki yıllarda ortaokullarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin etkileşimli tahtaya yönelik tutumları çeşitli değişkenler açısında incelenmiştir. Araştırmaya Düzce ilinde bulunan dört merkez ve üç taşra okulunda öğrenim gören 329 kız ve 324 erkek olmak üzere 653 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere Etkileşimli Tahta Tutum Ölçeği uygulanmıştır [1]. Ölçek, beşli likert tipinde 15 olumlu ve 9 olumsuz olmak üzere 24 madde içermektedir. Uygulama sonucu elde edilen veriler SPSS 24. Paket program kullanılarak analiz edilerek ortaokul öğrencilerinin etkileşimli tahtaya yönelik tutumlarının sınıf düzeyine, cinsiyete, kullanım sıklığına, şehir merkezi ya da taşrada ikamet etmelerine ve öğrenim gördükleri okullara göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet ve kullanım sıklığı değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Within the scope of the Fatih Project, the Interactive Board, which was introduced in the Anatolian High Schools in the 2012 - 2013 academic year, began to be used in secondary schools in the following years. In this study, the attitudes of secondary school students towards interactive board were examined in terms of various variables. The study included 653 students (329 females and 324 males) from four centers and three provincial schools in Düzce. The Interactive Board Attitude Scale was applied to the students [1]. The scale consists of five point likert type, 15 positive and 9 negative items. The data obtained from the application were analyzed by using SPSS 24. Package program and it was examined whether the attitudes of the secondary school students towards interactive board differed according to the grade level, gender, frequency of use, city center or provincial residence and the schools they study. As a result of the study, no statistically significant difference was found in terms of gender and frequency of use (p> 0.05).