Spectral detector characterization
Spektral dedektör karakterizasyonu
- Tez No: 537085
- Danışmanlar: PROF. BEŞİRE GÖNÜL, DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında Thorlabs FDS 10X10 Silikon fotodedektörün optik karekterizasyonu elde edilmeye çalışılmıştır. Fotodedektörün laboratuvar ortamındaki deneysel sonuçlarının teorik sonuçlar ile uyumlu olması beklenir. Deneysel ekipmanların ölçüm hataları ve sistematik hatalar önemsiz bir farka sebep olabilir. Bu çalışmanın amacı, deneysel farklılıkları öngörüp elde edilen sonuçların doğruluğunu arttırmak için gereken parametre düzeltmelerini belirlemektir. Fotodedektör karekterizasyonunun en önemli paremetreleri olan duyarlılık, kuantum verimliliği, yansıma katsayısı, yükselme ve düşüşü süreleri 500-1100 nm dalga boyu aralığında laboratuvar ortamında ölçülmüştür. Her parametre için ölçüm sonuçları ile beklenen değerler, karşılaştırmalı olarak grafiklerde verilmiştir. Bu ölçümler için Gaziantep Üniversitesi Optik ve Akustik Mühendisliği optik laboratuvarında çeşitli deney sistemleri kurulmuştur. Elde edilen sonuçlar teorik değerlerle karşılaştırılmıştır ve deneysel sonuçların teorik sonuçlarla benzer eğilime sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, optical characterization of Thorlabs FDS 10X10 Silicon photodetector is analyZed. The experimental results of the photodetector in the laboratory are expected to be compatible with the theoretical results. Measurement errors by the experimental equipment in addition to the systematic errors may result insignificant difference. The aim of this study is to predict the experimental differences and to determine necessary parameter corrections to increase the accuracy of the results.In the laboratory, most important parameters of photodetector characterization which are the responsivity, quantum efficiency, reflection coefficient, rise and fall times are measured within the wavelength range 500-1100 nm. The measurement results and the expected values for each parameter are given in the graphs as a comparison.Various experimental systems have been wielded in the laboratory of Optics and Acoustics Engineering department at the Gaziantep University. Experimental results are compared with the theory and it was understood that measurements are consistent with the expectations.