Inventory management and pricing in existence of secondary markets
İkincil marketlerin varlığında envanter yönetimi ve fiyatlandırma
  1. Tez No: 537088
  2. Yazar: BURAK ERKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İkincil pazarlar genellikle Orijinal Ekipman Üreticisi'nden (OEÜ) daha düşük fiyatlar ve daha kısa teslimat zamanları sunulan, bir ürün pazarının her katılımcısı tarafından kolaylıkla ulaşılabilen ticaret platformlarıdır. Özellikle fiyat dinamik iken, ikincil pazarların varlığında tedarik miktarının belirlenmesi karını en üst düzeye çıkarmak isteyen OEÜ için çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı fiyat ve farklı kaynaklardan tedarik miktarını göz önünde bulundurarak OEÜ'nin karını azami bir seviyeye çıkaracak bir yaklaşım sunmaktır. BU çalışmada OEÜ'nin ikincil pazarlarda sadece satıcı değil aynı zamanda alıcı olduğu ticari bir ortamı göz önünde bulunduruyoruz. OEÜ ya da Fiyat Hassasiyetli Müşterilerin (FHM) ikincil pazarlara erişim önceliğini dikkate alarak 2 adet tek periyotluk toplamsal doğrusal olmayan en çoklama modeli öneriyoruz. Önerilen modelleri analitik olarak inceleyip, bunlardan bir tanesini Karush-Kuhn-Tucker (KKT) koşullarıyla analiz ediyoruz. Bazı önerilen modellerimizin analitik analizlerinin kullanışsızlığı sebebiyle sayısal analizlerimizde bir takım varsayımlar altında kaba kuvvet arama algoritmasını uyguladık. Araştırmamız, bazı parametrelerin sabit olduğu düşünülerek, envanter yönetimi ve fiyatlandırma hakkında yönetimsel görüşler sağlıyor. Varsayımlarımız altında farklı kaynaklardan tedariğin etkilerini açıkça gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Secondary markets are easily accessible market-places for every participant of a product market, where usually lower prices and shorter lead times than the Original Equipment Manufacturer (OEM) are offered. Especially when price is dynamic, determining procurement amount is very important for the OEM who wants to maximize profit in existence of secondary markets. The goal of this study is to put an approach forward for maximizing profit of the OEM by taking into consideration price and procurement amounts from different suppliers. We consider a trade environment in which OEM is not only a seller on secondary markets but also a buyer. We propose 2 single period additive non-linear maximization models by taking into consideration access priority of the OEM or Price Sensitive Customers (PSC) to secondary markets. We examine proposed models analytically and analyze one of them with Karush-Kuhn-Tucker (KKT) conditions. Due to analytical impracticalities faced in numerical experiments a brutal force search algorithm is applied under some assumptions. Our research provides some managerial insights about inventory management and pricing by considering some parameters as constant. We show effects of procurement from different supply sources under our assumptions.