Ülkemiz kayısı genetik kaynaklarında bazı agronomik özellikler ile DNA markörleri arasındaki ilişkilerin ilişki haritalama (association mapping) ile saptanması ve biyoçeşitliliğin moleküler düzeyde belirlenmesi
Identification of DNA markers associated with some agronomically important characters through association mapping and determination of biodiversity in molecular level in Turkey's apricot gerplasm
  1. Tez No: 537119
  2. Yazar: FİLİZ FERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İlişki haritalama (Association Mapping) isimli yöntem, farklı lokuslardaki allellerin bağlantı dengesizliğine (LD, Linkage disequilibrium) dayanan kantitatif özelliklerin haritalanması ve bu kantitatif özellikler ile markörler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için geliştirilen güçlü ve etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada Türkiye'nin ve dünyanın farklı yerlerinden elde edilmiş 259 kayısı genotipi kullanılarak (GBS) analizleri gerçekleştirilmiş ve analizler sonucunda 20.264 yüksek kalitede SNP markörü tespit edilmiştir. STRUCTURE programında, bu markörler kullanılarak popülasyon yapısı analiz edilmiş ve popülasyonun 3 (ΔK=3) alt gruba ayrıldığı belirlenmiştir. Saptanan SNP markörleri ile kayısı meyvelerinde meyve ağırlığı, meyve eti sertliği ve meyve eti rengine ait pomolojik veriler ile TASSEL (Trait Analysis by Association, Evoluation and Linkage) programı aracılığıyla MLM(Q+K) analizleri gerçekleştirilmiş ve bu 3 pomolojik özellik ile istatistiksel olarak yüksek ilişkili 4 SNP tanımlanmıştır. Bu çalışma kayısı meyvelerinde meyve ağırlığı, meyve eti sertliği ve meyve eti rengi özellikleri ile yapılan ilk ilişki haritalama çalışmasıdır ve gelecekteki ilişki haritalama, marker destekli seleksiyon ve ıslah çalışmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Association Mapping is a powerful method which is based on linkage disequilibrium (LD) for determination of the correlations between phenotypes and genotypes. In this study, 259 apricot cultivars were genotyped with genotyping by sequencing (GBS). A total of 20.264 high quality SNP markers which were obtained from GBS analysis were used in STRUCTURE software to determine the subpopulatin number. After this analysis subpopulation number was determined as 3 (ΔK=3). GWAS were performed for fruit weight, fruit flesh color and fruit firmness according to MLM (Q+K) approach in Trait Analysis by Association, Evoluation and Linkage (TASSEL). After these analyses 4 SNP markers were identified which were significantly associated with these pomological traits. This is the first association mapping study with apricot for fruit weight, fruit flesh color and fruit firmness pomological traits. This study shows that association mapping is a powerful method and these markers can be used in marker assisted selection in apricot breeding studies.